کدخبر : 32088
سرویس : تولید و صادرات
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۹:۵۶
در گفت‌وگوی "اگزیم نیوز" با نائب‌رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران عنوان شد:
چرا تراز تجاری ایران منفی شد؟

نائب‌رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران، در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" به دلایل تراز تجاری منفی ایران در آبان ماه پرداخت و گفت: برای مثبت شدن تراز تجاری، به ثبات نرخ ارز و همچنین نگاه متعادل در زمینه کسب مالیات نیاز داریم.

هبیب‌اله اصولی گفت: یکی از دلایل منفی شدن تراز تجاری ایران به تورم و حجم پول در گردش باز می‌گردد که این مساله به نوبه خود منجر به نوسان‌ها و ضرر و زیان‌هایی شده است. البته ما بیشتر انتظار داشتیم که عکس این قضیه رخ بدهد و صادرات نسبت به واردات پیشی بگیرد.

به گفته وی بهبود این روند می‌تواند با ثبات نرخ دلار رخ بدهد که البته ثبات مذکور، چند مدتی است که در کشور به چشم می‌خورد. این ثبات در بهبود روند صادرات می‌تواند موثرتر واقع شود. بنابراین این یکی از دلایل منفی شدن تراز تجاری ایران، به عدم ثبات نرخ ارز در دو سال گذشته بر می‌گردد.

او ادامه داد: بدون تردید تحریم هم در این ماجرا دست داشته است. دولت باید برای این کار تدابیری را بیندیشد. از جمله این تدابیر این است که محدودیت‌های تولید برداشته شود. همچنین به معنای واقعی از تولید داخلی حمایت کنند. 

او در توضیح بیشتر محدودیت‌های تولید، ابراز داشت: اکنون برای برخی از قطعات، به عنوان نمونه قطعات پزشکی در ایران، محدودیت‌هایی وجود دارد. برخی از دستگاه‌های مربوطه محدودیت‌هایی را در این زمینه ایجاد کرده‌اند. این محدودیت‌ها باید برداشته شود. هم‌زمان برداشته شدن این محدودیت‌ها، شاهد تولید داخلی خواهیم بود. در چنین شرایطی علاوه بر اینکه دست به واردات نخواهیم زد، حتی می‌توانیم تولیدات داخل را صادر نماییم.

وی با اشاره به مسئله‌ای که از آن با عنوان "تمرکز" و "عدم تمرکز" یادکرد، تصریح نمود: در حال حاضر سیستم تجارت ما بر اساس تمرکزگرایی شکل گرفته است. باید این تمرکزگرایی و عملکرد جزیره‌ای از دستور کار خارج شود. باید به یک سیستم جامع و فراگیر اندیشید. به عنوان مثال در حال حاضر یک تولیدکننده برای پیگیری فرایند تولید خود از شهر اهواز باید به تهران مراجعه کنند و مجوزهای لازم را دریافت نماید. ما باید از تمرکزگرایی تهران دست برداریم. مراجعه ‌ی یک تولید کننده از شهرستان به تهران هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت. این هزینه‌ها را با تمرکز زدایی باید کاهش داد.

او در پاسخ به این سوال که آیا در شش ماه دوم سال امیدی به مثبت شدن تراز تجاری جمهوری اسلامی هست یا خیر، تصریح کرد: من به این روال چندان خوشبین نیستم. ادامه تصمیمات کنونی و سیاست‌های اقتصادی در حیطه تولید و صادرات، در نهایت منجر به مثبت شدن تراز تجاری ایران نخواهد شد. برای مثبت شدن تراز تجاری ایران باید تدابیری جدید اندیشید .

اصولی در ادامه گفت: مثبت شدن تراز تجاری ایران به عوامل زیادی بستگی دارد. در حال حاضر محدودیت‌هایی برای اقتصاد ایران به وجود آمده است که از جمله آن به محدودیت در صادرات نفت باز می‌گردد. حال در چنین شرایطی اگر دولت تصمیم بگیرد تا درآمدهای خود را از طریق افزایش مالیات کسب کند، روال صادرات و واردات کشور به همین سبک و سیاق خواهد بود .

او ادامه داد: اگر دولت مسیرهای دیگری را برای افزایش درآمدهای خود پیدا کند، قطعا تولیدکننده به لحاظ پرداخت مالیات فشار کمتری را احساس خواهد کرد. این روال به نوبه خود در صادرات و واردات نیز تاثیر خواهد گذاشت. معتقدم دولت برای مثبت شدن تراز تجاری باید در قبال مالیات و افزایش درآمد خود تصمیمات بهتری را اتخاذ کند. در این صورت می‌توان شاهد بود که در دو سال دولت آقای روحانی، تراز تجاری ما مثبت خواهد بود.

چاپ خبر