کدخبر : 28363
سرویس : تجارت بین الملل
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۱۳:۱۶
به دنبال رشد اقتصادی ۰.۲ درصدی منطقه یورو در سه ماهه منتهی به ژوئن
زنگ خطر در اروپا به صدا درآمد
رشد اقتصادی در منطقه یورو به نصف رقم سال گذشته در پایان سه ماهه منتهی به ژوئن رسیده است

رشد اقتصادی منطقه یورو به نصف رقم سال گذشته آن رسید و این به معنای زنگ خطر برای اقتصاد اروپا و احتمال بروز رکود در سایر نقاط جهان است.

به گزارش اگزیم نیوز رویترز در گزارشی اعلام کرد در سه ماهه منتهی به ژوئن نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو از ۰.۴ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۰.۲ درصد رسیده است.

پیش از این نیز کارشناسان همواره اعلام کرده بودند که علایم رکود اقتصادی بروز کرده است اما بالاتفاق این رکود را در چین و کشورهای نوظهور جستجو می کردند اما آمارها نشان می دهد سریعتر از آن که رکود به آسیا برسد به اروپا رفته است. 

به عقیده کارشناسان اکنون بسیاری از بازارهای دنیا باید انتظار کاهش تقاضا را بکشند. این مساله به خصوص بازارهای پایه و البته برخی محصولات نهایی پرطرفدار در اروپا را به شدت تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. 

اروپا اکنون در برابر جنگ تجاری و تعرفه ای که بین چین و آمریکا رخ داده نیز تضعیف شده است. از طرفی تحریم مجدد ایران باعث شده تا تراز روابط اقتصادی با ایران برای کشورهای این منطقه نیز تغییر کند. 

به گزارش رویترز، دانیله آنتونوچی، کارشناس مسائل اقتصادی در بانک "مورگان استنلی" گفت: انتظار داریم بانک مرکزی اروپا به این آمارهای ضعیف پاسخ فوری بدهد. باید منتظر سیاست های محرک بیشتری باشیم که شاید شامل برنامه خرید مجدد اوراق قرضه دولتی و کاهش نرخ بهره باشد.

پتر واندن هوت، کارشناس ارشداقتصادی در بانک "ای ان جی" گفت: دیر یا زود بانک مرکزی اروپا اعلام خواهد کرد که قصد انجام چه کاری را دارد. سوال مهم تر اما این است که آیا این اقدامات نیز به مانند اقدامات قبلی در افزایش نرخ تورم و رشد اقتصادی موثر خواهند بود یا خیر. الان باید دولت ها نیز به کمک بیایند چرا که به تنهایی کار چندانی از دست بانک مرکزی اروپا ساخته نیست.  

آنتونوچی با اشاره به وجود ریسک های متعدد بر سر راه اقتصاد کشورهای اروپایی گفت که این شرایط باید تکلیف را برای بانک مرکزی اروپا در رونمایی از بسته محرک جدید حتی زود تر از ماه سپتامبر مشخص کرد باشد. وی پیش‌بینی کرد نرخ بهره در سطح منطقه یورو به زودی به منفی ۰.۵ درصد برسد و برنامه خرید دارایی توسط بانک مرکزی اروپا شدت گیرد.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

چاپ خبر