روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به نظر می‌رسد که روند فعلی بازار بتواند تا فصل مجامع ادامه‌دار باشد، گفت: افزایش انتظارات تورمی که در نهایت منجر به صعود نرخ ارز شد، زمینه ساز بهبود وضعیت شرکت‌های صادراتی و ارز محور بود.

به گزارش اگزیم نیوز، «حسین عبدی» امروز (سه‌شنبه) به افت و خیزهای اخیر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: هرچند تاکنون برآیند معاملات مثبت و توجه بیشتر سهامداران به سمت شرکت های کوچک و متوسط بود، اما روند بازار سرمایه در چند روز گذشته تحت تاثیر عوامل مختلف با افت و خیزهایی همراه شد.

وی اظهار داشت: اکنون بازار در انتظار گزارش‌های دوره ای و سالیانه شرکت‌ها است و برآورد مثبت از این گزارش‌ها باعث شد تا شرکت‌های بزرگ مورد توجه قرار بگیرند.

عبدی با تاکید بر اینکه این امر باعث افزایش اقبال سرمایه گذاران به سمت بازار سرمایه شد، گفت: از سوی دیگر با توجه به قیمت نفت، افزایش قیمت ارز به عنوان نکته ای مهم در بازار و رابطه مثبت آن با شاخص کل باعث شد تا در کل بازار تجربه خوبی را از خود در چند روز گذشته ثبت کند.

عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به شاخص بورس

این کارشناس بازار سرمایه به عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به شاخص بورس اشاره کرد و افزود: علت این اتفاق به انتظار بازار از گزارش شرکت‌ها بر می‌گردد؛ همچنین افزایش انتظارات تورمی که در نهایت منجر به صعود نرخ ارز شد، زمینه ساز بهبود وضعیت شرکت‌های صادراتی و ارز محور بود.

وی اظهار داشت: شرکت‌های کوچک و متوسط هم با توجه به افت زیادی که در گذشته تجربه کرده بودند، بهانه ای را برای جبران بخشی از این افت پیدا کردند.

عبدی، روند معاملات بورس را مورد پیش بینی قرار داد و گفت: به نظر می‌رسد که این روند بتواند تا فصل مجامع ادامه‌دار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: هر چند انتشار برخی از گزارش‌ها نشان از آن داشت که روند بازار در سهام برخی از شرکت‌ها نباید بیش از اندازه صعودی باشد، اما شرکت های کوچک‌تر ادامه دهنده مسیر فعلی خود هستند و روند بازار تحت تاثیر چنین اتفاقی تا فصل مجامع صعودی خواهد بود.

وی با بیان اینکه تا آن زمان شاهد برخی از افت و خیزها در این بازار خواهیم بود، افزود: بازار با توجه به انتظارات تورمی و نیز افزایش نرخ ارز، رشد پایداری را تجربه خواهد کرد.

توصیه به سهامداران

عبدی به سهامداران توصیه کرد: زمانی که سهامداران برای سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه شدند باید نسبت به ریسک های بازار آگاه باشند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه‌داد: بازار در سال های ٩٢ و ٩٩ توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرد، اما سهامداران باید این موضوع را مد نظر قرار دهند که ممکن است مفروضات تحلیلی بازار بازار با کوچکترین اخباری تغییر کند.

وی اظهار داشت: ما ابهاماتی را در داده های اقتصادی مرتبط با گزارش شرکت‌ها، خوراک بسیاری از شرکت ها، مواد اولیه و وضعیت عمومی شرکت ها خواهیم داشت که ممکن است در دوره هایی روند بازار را با چالش همراه کند.

عبدی ادامه داد: با توجه به وجود چنین مسایلی سهامداران باید به‌طور حتم از مشورت با متخصصان حاضر در بازار مانند شرکت های سبدگردان کمک بگیرند و همچنین وارد شرکت هایی شوند که سود قطعی دارند و این سود قابل تقسیم باشد.

کد خبر 53110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =