2020 July 16   ,   ٢٦ ذو القعدة ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۳۴۰۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
مشاور عالی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مصاحبه با اگزیم نیوز عنوان کرد: چالش ها و راهکارهای تحقق هدفگذاری نرخ تورم

ابراهیم بهادرانی می گوید: نقدینگی که اجبارا بر اثر عوامل برونزا به اقتصاد ایران تحمیل می شود را باید به سمت بخش های مولد اقتصادی و تولیدی هدایت نماییم تا اثرات تورمی آن کاهش یابد یا به بخش خدمات منتقل کنیم که موجب رشد اقتصادی می شود. اگر این نقدینگی به بخش های مولد اقتصادی و خدماتی منتقل شود رشد اقتصادی کشور نیز مثبت خواهد شد.

ابراهیم بهادرانی مشاور عالی اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه با اگزیم نیوز عنوان کرد: برای تحقق هدف گذاری تورمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی چالشهای زیادی وجود دارد، به عنوان مثال در حال حاضر ما تورم بالای 30 درصدی تجربه می کنیم، شیوع ویروس کرونا در کشور و گستردگی و ادامه آن تاثیرات اقتصادی زیادی بر کشور گذاشته است و درنتیجه با کاهش فعالیت های اقتصادی درآمدهای مالیاتی دولت نیز کاهش می یابد. از طرف دیگر شیوع کرونا هزینه های زیادی به دولت وارد  می کند و خواهد کرد، از جمله بسته های حمایتی برای خانوار و کسب و کارها، ایجاد تقاضا، اعطای تسهیلات و هزینه های ناشی از اجرای برنامه های بهداشتی و درمانی. یعنی در نتیجه شیوع ویروس کرونا دولت هم باید هزینه های کمک به بنگاه ها و خانواده ها را افزایش دهد و هم از طرف دیگر کسری بودجه دولت باوجود این مسائل بیشتر خواهد شد.

مشاور عالی اقتصادی اتاق بازرگانی با اشاره به روند درآمدهای ارزی در طی مدت اخیر گفت: کاهش درآمدهای باتوجه به شرایط پیش آمده در حوزه نفت هم صادرات زیادی نداریم یا به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و فرآورده های آن ارزش صادرات نفتی مان کاهش زیادی داشته است. همین طور صادرات غیرنفتی کشور نیز در طی این مدت کاهش داشته پس ارز آوری کمتری نیز طی این مدت مشاهده می شود  و افزایش نرخ ارز نیز باتوجه به این موارد دور از انتظار نیست که باید توسط سیاست گذاران پولی و بانک مرکزی کنترل شود. تمام این مسائل را که کنار یکدیگر قرار می دهیم، من خیلی امیدوار هستم که بانک مرکزی بتواند هدف گذاری تورمی را به نتیجه مورد نظر نزدیک کند اما باتوجه به ابزارهای موجود در اختیار بانک مرکزی از قبیل عملیات بازار باز و انتشار اوراق بدهی در بازار بین بانکی و بازار بدهی کفایت لازم را باتوجه به شرایط موجود ندارند.

بهادرانی با تاکید بر تاثیرگذاری انتشار اوراق بدهی بر کنترل نقدینگی و تورم، مطرح کرد: قطعا انتشار اوراق بدهی در کاهش حجم نقدینگی تاثیر بسزایی دارد ولی باتوجه به هزینه های دولت در سال جاری و کسری بودجه احتمال افزایش حجم نقدینگی از طریق سیستم بانکی نیز وجود خواهد داشت. انتشار اوراق بدهی در بازار بین بانکی به این صورت عمل می کند که بانک هایی که نقدینگی زیادی دارند به بانک هایی که نقدینگی لازم را ندارند و نیاز پولی دارند،با یک درصد مشخصی وام می دهند بخش دیگر عملیات انتشار اوراق بدهی از طریق بازار سهام و جذب نقدینگی های مردم تامین می شود، مطابق قانون بودجه دولت قرار است 80 ه.م.ت (هزار میلیارد تومان) اوراق بدهی چاپ و منتشر کند ولی به نظر می رسد با 80 ه.م.ت بودجه متوازن نشود؛ بنابراین به نظر من انتشار اوراق بدهی در بازار بین بانکی و بازار سهام برای کنترل نقدینگی بسیار لازم و ضروری است اما کافی نیست.

بهادرانی با اشاره به لزوم کنترل پارامترهای اقتصادی از جمله نرخ ارز، گفت: جهش ارزی با یک فاصله زمانی باعث تورم می شود به این صورت که قیمت مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اقلام وارداتی افزایش پیدا می کند در نتیجه تورم تولیدکننده بوجود می آید و تورم تولیدکننده پیشنگر است و اما به طور کلی تورم در نتیجه عدم هماهنگی رشد نقدینگی و رشد تولید بوجود می آید و در نتیجه سرعت گردش پول در جامعه بالا می رود و تورم ایجاد می شود. از طرف دیگر جهش های ارزی با خودش انتظارات تورمی و آثار روانی به بار می آورد و در برخی از قیمت ها رشد حبابی ایجاد می شود، اگر فرض بگیریم قیمت ارز ثابت باشد ولی نقدینگی در سال 98 حدود 31 درصد رشد داشته، این نقدینگی که وسیله مبادله است به تورم منجر خواهد شد.

وی در ادامه افزود: تورم سال 98 تا بهمن ماه 36،5 درصد بوده در همان مدت اعتبار دریافتی بدهی بخش خصوصی 19،2 درصد رشد داشته یعنی 17 درصدی اعتبارات دریافتی برای سرمایه در گردش بنگاه کاهش داشته است، به این معنی که نقدینگی تولید شده به بخش تولیدی و بنگاهی هدایت نشده است. پس این نقدینگی که اجبارا بر اثر عوامل برونزا به اقتصاد ایران تحمیل می شود را باید به سمت بخش های مولد اقتصادی و تولیدی هدایت نماییم تا اثرات تورمی آن کاهش یابد یا به بخش خدمات منتقل کنیم که موجب رشد اقتصادی می شود. اگر این نقدینگی به بخش های مولد اقتصادی و خدماتی منتقل شود رشد اقتصادی کشور نیز مثبت خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
35.172.136.201
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راز سرمایه"

اثر: هرناندو دوسوتو، دکتر فریدون تفضلی(مترجم)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: