2020 May 28   ,   ٦ شوّال ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۳۲۳۸ گروه : واردات تاریخ انتشار :شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
سخنگوی گمرک ایران: افتتاح بندر خشک آپرین موجب تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولید است

سخنگوی گمرک گفت : در اجرای بندهای ۲۴ و ۲۵ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و در سال جهش تولید و به منظور تبادل اطلاعات الکترونیکی گمرکی در اسناد حمل و نقل ریلی و تسهیل ترخیص کالا در مبادی ریلی کشور تفاهم نامه همکاری های گمرکی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و گمرک در بیست وپنجم فروردین ماه سال جاری به امضا رسید.

سید روح الله لطیفی گفت : بنادر خشک، پایانه‌های داخلی ترکیبی کالا هستند که در بعضی از کشورها ایجاد شده‌اند. ودر غالب برخی موارد دارای ارتباط مستقیم و برنامه‌ای ریلی با یک یا چند بندر ساحلی هستند واز سوی دیگر با توجه به اینکه حمل ونقل ریلی یکی از باصرفه ترین و ایمن ترین روش های حمل است لذا بندر خشک آپرین با بیش از ۷۰۰ هکتار زمین در استان تهران در منطقه اسلامشهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز مهم لجستیک کشور و با فعالیت پایانه های حمل و نقل ترکیبی آن موجب  تسهیل درترخیص کالاهای وارداتی بویژه مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های تولیدی به کشور می‌ شود. ضمن آنکه این بندر محل تقاطع خطوط ریلی شمالی - جنوبی و شرقی - غربی است وهمچنین نزدیکی  این بندر خشک به فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره ) ومنطقه ویژه اقتصادی این شهرفرودگاهی از مزیت های دیگر این بندر خشک است که تسهیل در امر صادرات کالاهای تولیدی کشور در بر خواهد داشت .
 
لطیفی افزود : مقصد اصلی حجم قابل توجه ای از کالاهای وارداتی که شامل مواد اولیه کارخانجات هستند استان تهران است وباتوجه به لزوم تسریع تشریفات گمرکی وارایه خدمات مناسب در جهت رسیدن مواد اولیه به کارخانه های تولیدی در استان تهران والبرز ایجاد بندر خشک در این محدوده است که موجب کاهش چشمگیر مصرف سوخت، کسرآلودگی هوا،  کاهش قابل توجه حوادث و سوانح رانندگی و ترافیک جاده‌ای در اطراف کلان‌شهر تهران است که از بزرگترین مزیت های راه اندازی بندر خشک آپرین در  این منطقه است. 
 
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک با اشاره به سایر مزیت های ایجاد بندر خشک آپرین ادامه داد : این بندر محل تقاطع خطوط ریلی شمال - جنوب و شرق - غرب است  و مسیر های اصلی جاده ای نیز در کنار آن واقع شده است و با آغاز فعالیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندر آپرین از این پس شاهد تسریع در  ترخیص کالاهای اساسی خواهیم بود. وی ادامه داد: به نظر میرسد با فعالیت این مرکز بزرگ لجستیک در اطراف کلانشهر تهران صاحبان کالاها از حمل کالاهای خود از بندرشهیدرجایی و سایر بنادر جنوبی ایران به این بندر بیش از پیش استقبال کنند . ضمن آنکه  روزانه حجم بسیار زیادی  بار به ویژه کالاهای اساسی در ایستگاه آپرین جابجا می شود  .وقطعا موجب رونق منطقه جنوبی استان تهران واشتغالزایی بیش از یکصد هزار شغل خواهد شد .
 
سخنگوی گمرک گفت : در اجرای بندهای ۲۴ و ۲۵ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و در سال جهش تولید و به منظور تبادل اطلاعات الکترونیکی گمرکی در اسناد حمل و نقل ریلی و تسهیل ترخیص کالا در مبادی ریلی کشور تفاهم نامه همکاری های گمرکی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و گمرک در بیست وپنجم فروردین ماه سال جاری به امضا رسید. در این تفاهمنامه دو طرف توافق کردند در زمینه استقرار گمرک در پایانه‌ها و مراکز لجستیک ریلی کشور و پیشبرد حمل و نقل چند وجهی در واردات و صادرات و ترانزیت کالا با یکدیگر همکاری کنند.
 
لطیفی افزود : همچنین براساس این تفاهم نامه تبادل اطلاعات الکترونیکی گمرکی در اسناد حمل‌و نقل ریلی و تسهیل ترخیص کالا در مبادی ریلی کشور صورت خواد گرفت . ضمن آنکه با امضای این تفاهم نامه گمرک جمهوری اسلامی ایران وراه آهن در تامین تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌های گمرکی در مبادی ریلی کشور با اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح بایکدیگر همکاریهای لازم را خواهند داشت . وهمچنین در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و در سال جهش تولید طرفین موافقت کردند، کارگروهی را متشکل از نمایندگان تام الاختیار تشکیل دهند تا در زمینه اجرایی و عملیاتی شدن این تفاهم نامه با یکدیگر همکاری لازم را به عمل آورند  .
 
لطیفی با اشاره به اینکه با احداث این بندر، گرایش به حمل و نقل ریلی بیشتر نیز خواهد شد، ادامه داد: با فراهم شدن چنین ظرفیتی امکان تقویت حمل و نقل ریلی در کشور بویژه از بنادر اصلی کشور تقویت خواهد شد و در آینده نزدیک در صورت اتصال بندر خشک آپرین به منطقه آزاد اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، مکانیسم حمل ونقل وتشریفات گمرکی وترخیص کالاهای اساسی با سرعت، صحت ودقت بالایی انجام خواهد گرفت .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.206.187.81
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: