2020 May 28   ,   ٦ شوّال ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۷۴۵ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
اگزیم نیوز گزارش می دهد: سهم ۲۵ درصدی بخش معدن از اجرای طرح‌های وزارت صنعت

وزارت صعنت، معدن و تجارت آمار داد در دوره ۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن) از مجموع ۱۰۴ طرح مهم راه‌اندازی شده، بخش معدن و صنایع معدنی سهم حدود ۲۵ درصدی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش اگزیم نیوز بر اساس جداول آماری وزارت صنعت، در ۱۱ ماهه پارسال بالغ بر ۲۵ طرح مهم در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی شده که سهم واحدهای ایجادی ۳۲ درصد بوده و بقیه طرح‌های توسعه ای بوده‌اند.

برپایه آمار مورد بررسی، هشت طرح ایجادی در استان های هرمزگان (یک طرح)، کرمان (در مجموع سه طرح)، خراسان رضوی (دو طرح)،  خوزستان و اصفهان در مدت مزبور راه اندازی شدند.

همچنین در این مدت ۱۷ طرح توسعه ای در ۱۱ استان کشور راه اندازی شد که استان اصفهان با سه طرح بیشترین سهم، خراسان رضوی و فارس و کرمان هر کدام با دو طرح و بقیه استان ها (خراسان شمالی، مرکزی، تهران، آذربایجان شرقی،  لرستان، مازندران و گیلان) یک طرح را به خود اختصاص دادند.

طرح های ایجادی و توسعه ای در زمینه های استخراج کانه های فلزی، سایرکانی غیر فلزی، ساخت فلزات اساسی و استخراج سایر معادن ثبت شده اند که در این بین ساخت فلزات اساسی با  ۹ طرح و استخراج کانه های فلزی با هفت طرح بیشترین سهم را داشتند.

مجموع طرح های راه اندازی شده در بخش معدن و صنایع معدنی موجب سرمایه گذاری ۱۰۴ هزار و ۹۴۴ میلیارد ریالی شد که از این رقم ۵۷.۶ درصد سهم طرح های ایجادی با رقم ۶۰ هزار و ۵۴۱ میلیارد ریال شد و بقیه مربوط به طرح های توسعه ای است.

علاوه بر این، مجموع اشتغال ایجاد شده حداقل چهار هزار و یکصد نفر برآورد شده که سهم واحد های ایجادی ۴۹.۶ درصد با رقم دو هزار و ۳۴ نفر و بقیه مربوط به طرح های توسعه ای است.

وزارت صنعت برآورد کرده بود که سال ۹۸ حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی باشد، درحالی که سال ۹۷ بیش از ۹ میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش بود.

همچنین اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس که از سوی خانه معدن ایران مطرح و توسط وزارت صنعت از اردیبهشت ۹۸ کلید خورد و سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان بازوی اجرایی وزارتخانه پیاده سازی آن را توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برعهده گرفت ۵۰۰ معدن با اشتغال ۲۵ هزار نفر را در یک دوره پنج ساله در مدار تولید قرار می دهد.

ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی از نظر تنوع مواد در جایگاه دهم قرار دارد و با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است، رتبه پانزدهم را از لحاظ ذخیره در دنیا دارد.

منبع: ایرنا

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.206.187.81
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: