2020 May 28   ,   ٦ شوّال ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۳۲۷۳۶ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
صندوق بین‌المللی پول: ضربه کرونا به اقتصاد جهان به مراتب شدیدتر از رکود بزرگ است

رییس صندوق بین‌اللملی پول با اشاره به بی‌سابقه بودن بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، عواقب آن را به مراتب بدتر و شدیدتر از بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ توصیف کرد.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از سی ان بی سی، کریستالینا جورجیوا در نشست مطبوعاتی صندوق بین‌المللی پول، گفت: در تاریخ صندوق هرگز سابقه نداشته که اقتصاد جهان در چنین رکودی فرو برود.

وی که در مقر سازمان بهداشت جهانی در ژنو صحبت می‌کرد، این برهه را «تاریک ترین ساعت بشریت و تهدیدی بزرگ برای تمام جهان خواند؛ برهه‌ای که ایستادگی، اتحاد و محفاظت از آسیب‌پذیرترین شهروندان را از جانب ما می‌طلبد.»

جورجیوا در ادامه گفت: صندوق بین‌المللی پول به منظور تسکین و تعدیل عواقب اقتصادی ناشی از شیوع کرونا که تاکنون بیش از یک میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و بالغ بر ۵۵ هزار تن را به کام مرگ کشانده است، درحال همکاری با بانک جهانی و سایر موسسات مالی بین‌المللی است.

بنا به گفته وی، این نهاد جهانی بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته را تشویق می‌کند تا از اقتصادهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه حمایت کنند.

جورجیوا در این باره افزود: دغدغه اصلی ما در این بحران این است که به روند تامین اعتبار و کمک به کشورها به ویژه اقتصادهای نوظهور و کشورهای درحال توسعه، سرعت ببخشیم؛ کشورهایی که با نیازمندی‌های قابل توجه و فزاینده‌ای مواجه هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه صندوق بین‌المللی پول صندوق اضطراری یک تریلیون دلاری در اختیار دارد، گفت: ما آماده‌ایم تا جایی که لازم است از این بودجه استفاده کنیم.

براساس اظهارات جورجیوا تاکنون بیش از ۹۰ کشور برای بهره‌مندی از بودجه‌های اضطراری صندوق بین‌المللی پول درخواست داده‌اند.

وی تاکید کرد: هرگز چنین تقاضای فزاینده‌ای را برای استفاده از بودجه اضطراری ندیده‌ایم.

او از کشورهایی که از این بودجه بهره‌مند می‌شوند خواست تا از آن برای پرداخت دستمزد پزشکان، پرستاران و سایر خدمه و پرسنل فعال در بخش بهداشت و همچنین سایر مایحتاج بهداشتی استفاده کنند.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در همین نشست مطبوعاتی به کشورهایی که خیلی زود نسبت به برداشتن محدودیت‌های طراحی شده به منظور مهار شیوع کرونا اقدام کرده‌اند، درخصوص افزایش احتمال تجربه «رکود اقتصادی به مراتب شدیدتر و طولانی‌تر» هشدار داد.

تدروس گفت: همه ما از پیامدهای عمیق اجتماعی و اقتصادی این پاندمی آگاه هستیم. در نهایت بهترین راه برای کشورها به منظور پایان دادن به محدودیت‌ها و تعدیل تاثیرات اقتصادی آن، حمله به ویروس است.

جورجیوا در ادامه گفت:ه کشورهای درحال توسعه سخت‌ترین ضربه را از شیوع کرونا متحمل شده‌اند و نسبت به سایرین اغلب از منابع کمتری برای محافظت از خود برابر پیامدهای اقتصادی چنین بحران‌هایی، برخوردار هستند.

وی گفت: می‌دانیم که در بسیاری از کشورها سیستم‌ها و زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف است.

به گفته رییس صندوق بین‌المللی پول، سرمایه گذارانی که همزمان با تسریع شیوع کرونا، با بیرون کشیدن سرمایه و پول خود از کشورهای آسیب پذیر، به اصطلاح «پرواز به امنیت» را انتخاب کردند، خسارت وارد شده به این کشورها را دوچندان می‌کنند؛ براساس آمار جورجیوا در جریان شیوع کرونا سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار از کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور خارج شده‌اند.

جورجیوا تاکید کرد: این رقم به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در بحران مالی جهان روی داد و برخی از کشورها به شدت به صادرات کالا وابسته هستند و با توجه به روند ریزشی قیمت‌ها، آنها دوباره ضربه خواهند خورد.

وی افزود: درست همانطور که ویروس به افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، ضربه سخت تری وارد می کند، بحران اقتصادی نیز به اقتصادهای آسیب پذیر خسارت بیشتری وارد می‌آورد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.206.187.81
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و امارات امارات متحده عربی با ۲،۵ میلیارد دلار به ترتیب پس از چین با ۹،۵ میلیارد دلار، عراق با ۹ میلیارد دلار و ترکیه با ۵ میلیارد دلار، چهارمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده و سهم ۶ درصدی از کل صادرات ...
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "جهانی از اعداد، هر آنچه باید برای تحلیل اقتصاد ایران و جهان بدانید"

اثر:گروه اکونومیست، سعید ارکان زاده یزدی، نسیم بنایی (مترجمان)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: