2020 February 23   ,   ٢٩ جمادى الثانية ١٤٤١   ,    یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۲۲۷۳ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با اگزیم نیوز پیش بینی کرد: احتمال افزایش ۲۵ درصدی صادرات تا پایان سال

محمد لاهوتی می گوید: علی‌رغم محدودیت‌های بین‌المللی میزان صادرات به لحاظ وزنی به یک رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی دست خواهیم یافت و به لحاظ ارزشی نیز به نقطه سر به سر خواهیم رسید.

محمد لاهوتی  گفت: علی‌رغم محدودیت‌های بین‌المللی میزان صادرات به لحاظ وزنی به یک رشد 20 تا 25 درصدی دست خواهیم یافت و به لحاظ ارزشی نیز به نقطه سر به سر خواهیم رسید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این پرسش که وضعیت تجارت ایران در دوره مکانیسم ماشه چه خواهد شد؟ به اگزیم‌نیوز گفت: فارغ از اینکه عملیات ماشه از سوی اروپایی‌ها به چه شکلی قرار است، اجرا شود اما باید عنوان کرد که درباره عملیات جدید مکانیسم ماشه  در صحبت‌های اروپایی‌ها تناقض وجود دارد. عده‌ای از آنها می‌گویند هدف از اجرای این برنامه این است که برجام حفظ شود. این در حالی است که برخی از آنها از برگشت تحریم‌ها سخن می‌گویند. 

محمد لاهوتی در ادامه افزود: باید اشاره کرد که در شرایط و فضای فعلی سیاسی هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها خودشان را به خواب زده‌اند. بعد از زمان خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها نیز همان کاری را کردند که پیش از این آمریکایی‌ها انجام داده بودند. متاسفانه در فضای فعلی هیچ یک از آنها به این موضوع اشاره نمی‌کنند که چرا قرارداد دو سویه برجام را اجرا نکردند؟ سوال ما از اروپایی‌ها این است که آیا اجرای قرارداد در  همه جای دنیا یک طرفه است؟

وی اظهار کرد: متاسفانه امروز اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها هر دو به یک شیوه برخورد می‌کنند. بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها طلبکار شده اند و این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا ایران از قرارداد بین‌المللی برجام مرحله به مرحله خارج می‌شود؟ به هر حال ما در قرارداد برجام بحث گسترش و افزایش روابط تجاری را مطرح کردیم. در این تعهدنامه قرار بود تحریم‌های بانکی برداشته شود. همچنین موضوع فروش هواپیماهای مسافربری مطرح شد؛ این در حالی است که طبق برآورد ما در طول مطرح شدن این توافق‌نامه هیچ یک از این برنامه‌ها جنبه اجرایی را به خود نگرفت.

لاهوتی درباره وضعیت فعلی صادرات گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها مراوده خودشان را با شرکت‌های بخش‌خصوصی کمتر کردند. قرار بود کانال اینستکس را راه‌اندازی و اجرا کنند. سوال ما این است چطور می‌شود، کسانی که خودشان را صاحب قدرت اقتصادی می‌دانند و معتقدند که به قرارداد برجام پایبندند اما حالا هیچ یک از کشورها از جمله چین و روسیه گامی در جهت اجرا آن بر نمی‌دارند؟ متاسفانه دوباره روابط کشتیرانی با سایر کشورها قطع شده و صادرات به کشورهای اروپایی با مشکل مواجه است. 

رئیس کنفدراسیون صادرات اظهار کرد: هنوز زوایای اجرای عملیات ماشه مشخص نیست. نمی‌دانیم آیا اجرای این عملیات به معنای بازگشت تحریم‌های گذشته است یا قرار است قرارداد برجام تحت عناوین جدید زنده شود؟ اگر قرار باشد مفاد یک قرارداد یک سویه اجرا شود نام آن اجبار است و ایران زیر بار حرف زور نخواهد رفت.  

لاهوتی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا روند صادرات تا پایان سال افزایش می‌یابد یا خیر؟ گفت: هر چند که در نیمه دوم سال وضعیت صادرات به لحاظ ارزشی کاهش داشته اما معتقدیم که علی‌رغم محدودیت‌های بین‌المللی صادرات به لحاظ وزنی تا پایان سال همین رویه افزایشی را خواهد داشت. 

وی اظهار کرد: قطعا تا پایان سال میزان صادرات به لحاظ وزنی به یک رشد 20 تا 25 درصدی دست خواهیم یافت و به لحاظ ارزشی نیز به نقطه سر به سر خواهیم رسید. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مکانیسم ماشه     |     رئیس کنفدراسیون صادرات ایران     |     تحریم های بین المللی     |     تحریم های نفتی     |     تحریم های جهانی     |     محمد لاهوتی     |     اگزیم نیوز     |     تحریم ها     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
34.226.244.70
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب قوی سیاه
معرفی کتاب قوی سیاه

اثر نسیم نیکولاس طالب
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: