2020 February 23   ,   ٢٩ جمادى الثانية ١٤٤١   ,    یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۲۲۶۱ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
نایب رییس اتاق ایران و هند نقل‌وانتقالات بانکی پاشنه آشیل تجارت خارجی

نایب رییس اتاق مشترک ایران و هند ضمن تاکید بر اینکه هند همچنان جزو مقاصد صادراتی ماست، مشکلات نقل و انتقال بانکی را تنها عامل کاهش تجارت دو کشور عنوان کرد

نایب رییس اتاق ایران و هند در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین درباره وضعیت تجارت ایران و هند در شرایط تحریمی توضیح داد: در حال حاضر محصولات کشاورزی و برخی مشتقات نفتی ما، البته کمتر از گذشته به این کشور صادر می‌شود و برای واردات کالا به خصوص کالاهای اساسی از هند نیز مشکلی نداریم.

پرهام رضایی تاکید کرد: هند به طور کامل از لیست کشورهای صادراتی ما حذف نشده بلکه حجم تجارت دو کشور در مقایسه با گذشته به خاطر مشکلات نقل‌وانتقالات بانکی و بازگشت ارز کاهش یافته است؛ چراکه ما هنوز برای تجارت با این کشور نتوانسته‌ایم یک راهکار مناسب جهت بازگشت ارز صادراتی و یا انتقال پول برای واردات پیدا کنیم.

نایب رییس اتاق ایران و هند درباره دیگر موانع موجود بر سر راه تجارت با هند، خاطرنشان کرد: ارز مورد معامله هند روپیه است و از آنجا که بانک مرکزی روپیه را به عنوان ارز حاصل از صادرات قبول نمی‌کند، بنابراین صادرکنندگان قادر به بازگرداندن این ارز به چرخه اقتصادی نبوده و در نتیجه واردکنندگان نیز برای تسویه با طرف‌های هندی با مشکل مواجه هستند.

طبق آمار گمرک، سال گذشته در مجموع حدود 8میلیون و 324هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و 44 میلیون دلار، معادل 11هزار و 192میلیارد تومان کالا به هند صادر شده است.

همچنین میزان واردات از این کشور طی سال 97 در مجموع حدود دو میلیون و 34هزار تومان به ارزش دو میلیارد و 760میلیون دلار بالغ بر یازده هزار و 600میلیارد تومان بوده است.

بر این اساس، با توجه به افت حجم صادرات در مقابل واردات می‌توان گفت تراز تجاری ایران و هند در سال 97 حدود 716میلیون دلار منفی بوده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تجارت خارجی     |     ایران و هند     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
34.226.244.70
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب قوی سیاه
معرفی کتاب قوی سیاه

اثر نسیم نیکولاس طالب
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: