2019 November 18   ,   ٢١ ربيع الأوّل ١٤٤١   ,    دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸     
کد خبر : ۳۰۸۹۵ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با اگزیم نیوز عطف به ماسبق شدن قوانین، اقتصاد را زمین‌گیر می‌کند

حاجی بابا از مسئولان اقتصادی و سیاست گذاران خواست تا نسبت به عطف به ماسبق شدن قوانین حساسیت نشان دهند

عطف به ماسبق شدن قوانین یک اصطلاح حقوقی است و به حالتی گفته می‌شود که افعال پیش از تصویب یک قانون مشمول قوانین تازه‌ تصویب شوند.

اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری از نتایج اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها به شمار می‌رود. این در حالی است که بنابه گفته محسن حاجی‌بابا، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران، "عطف به ما سبق شدن" یکی از مشکلات اساسی در قوانین اقتصادی ایران محسوب می‌شود.

حاجی‌بابا گفت: یکی از مسائلی که باید بدان توجه شود "عطف به ماسبق نشدن" قوانین و بخش نامه‌ها است. این مشکل متاسفانه در تمام حوزه‌های اقتصادی کشور  از جمله سازمان مالیاتی کشور موجود است.

وی ابراز داشت: متاسفانه این روال در مورد بانک‌ها نیز جریان دارد. به عنوان نمونه بخشنامه‌ای قید می‌شود که از تاریخ مشخصی لازم‌الاجرا خواهد بود اما شاهد هستیم که این قانون فعالیت های قبلی را نیز شامل شده است. اما متاسفانه رعایت چنین مسائلی به دلیل بی توجهی به قانون عطف به ما سبق نشدن، به معضلی در مسائل اقتصادی تبدیل شده است.

به گفته وی در بسیاری از بخشنامه‌ها و بسیاری از قوانین، شاهد هستیم که ضمن ارائه بخشنامه‌ای در خصوص مسائل اقتصادی، این بخشنامه مشمول عطف ماسبق می شود. این رویکرد منجر به وقوع مصیبتی به تمام معنا در مسائل اقتصادی و فعالیت های مربوطه خواهد شد؛ مشکلی که عموم سازمان‌های متولی امر اقتصاد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران افزود: لذا از جمله مواردی که باید در شبکه بانکی و بسیاری از سازمان‌ها، بخصوص سازمان‌هایی که با مسائل اقتصادی سر و کار دارند مورد توجه قرار گیرد، همین عطف به ماسبق شدن بخشنامه‌ها و قوانینی است که باید هر چه زودتر حل شود.

وی در ادامه گفت: فعالان اقتصادی در یک و نیم سال گذشته شاهد قوانین متعددی بودند که مشمول فعالیت های سابق نیز شدند. به عنوان مثال بعد از آن که ارز نیما محور محاسبات قیمتی به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی شد، بسیاری از فعالیت های گذشته نیز مشمول این نرخ شدند که این امر مورد اعتراض واردکنندگان و فعالان اقتصادی در بخش های مختلف شد. 

به گفته حاجی بابا علاوه بر ان سیاست های محدودیت صادراتی که به بهانه جلوگیری از خام فروشی در بخش های معدنی اتخاذ شدند به فعالیت ها و عملکردهای گذشته نیز نعطوف شدند که این امر زیان های زیادی را برای فعالان این بخش ایجاد کرد. 

حاجی بابا در عین حال به سیاست هایی اشاره کرد که در حوزه بازار عراق گرفته شد که مشمول همین قانون عطف به ماسبق شد و مشکلاتی را برای فعالان این بازار ایجاد کرد. به عنوان مثال یکی از موضوعاتی که بسیاری از صادرکنندگان از جمله صادرکنندگان فولادی، لبنیات، سیمان و مواد غذایی را تحت تأثیر خود قرار داده، دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص ممنوعیت صادرات ریالی به کشورهای همسایه است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : عطف به ماسبق     |     بخشنامه دولتی     |     تولید و صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
یادداشت
نظرسنجی
34.237.51.35
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
افت ۲۴ میلیارد دلاری مبادلات تجاری تهران-دمشق در ۱۰ سال
در دومین همایش معرفی فرصت‌های تجاری سوریه بررسی شد: افت ۲۴ میلیارد دلاری مبادلات تجاری تهران-دمشق در ۱۰ سال حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه متاثر از کاهش مبادلات تجاری سوریه از بالاترین رقم آن که ۳۰ میلیارد دلار بوده به کمترین رقم یعنی ۶ میلیارد دلار در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ رسیده است
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ |
معرفی کتاب فریب طعمه ها
معرفی کتاب فریب طعمه ها

چگونه دست نامرئی بازار انسان را به سمت مصرف کالاهایی سوق می دهد که نیازی به آنها ندارد؟ جورج اکرلاف ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: