2020 January 24   ,   ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١   ,    جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۶۰۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد استفاده از پول ملی در مبادله با روسیه و ترکیه/اولتیماتوم ۶ ماهه به بانک ها

همتی اعلام کرد به این جمع بندی رسیدیم که مبادلات میان ایران با روسیه و ترکیه با پول ملی انجام شود

عبدالناصرهمتی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با اعلام این خبر که منبعد مبادلات با روسیه و ترکیه با پول ملی انجام خواهد شد افزود: تلاش دولت آمریکا برای وضع محدودیت‌ها و تحریم‌های متعدد کمک کرد دلار در حال حذف شدن از صحنه مبادلات تجاری باشد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: در مذاکرات اخیری که در ترکیه با مقامات روسیه و ترکیه داشتیم جمع بندی سه کشور این بود که در مبادلات هم از سوئیفت و هم از مبادله با دلار اجتناب کنند.

همتی ادامه داد: داریم به این سمت می‌رویم مبادلات بر اساس پیام رسان‌های مالی بانک‌های ایران و این دو کشور انجام شود تا هم سوئیفت را دور بزنیم و هم مبادلات را بر اساس پول ملی انجام دهیم. در این باره هم اکنون بخش مهمی از مبادلات با روسیه و ترکیه بر اساس پول ملی انجام می‌شود ضمن اینکه مبادلات با عراق هم با پول ملی دو کشور در جریان است که می‌توانیم این روند را توسعه دهیم.

وی افزود: با توجه به عضویت اخیر ایران در اتحایه اوراسیا که در آینده نزدیک با این کشور‌ها مبادلات خواهیم داشت در صحبتی که با رئیس جمهور روسیه در این سفر داشتیم پیشنهاد دادیم که با ۶ کشور این اتحادیه هم از طریق همین سیستم بانکی بتوانیم امور بانکی مبادلات تجاری را انجام دهیم.

همتی گفت: فکر می‌کنم شرایط جدیدی در روابط بانکی کشور‌های منطقه در حال شکل گیری است. ما هم دنبال تقویت این رویه هستیم که در نتیجه آن به تدریج مبادلات پول ملی از طریق پیام رسان‌های داخلی انجام می‌شود و کم کم سوئیفت نقش نخواهد داشت.

بیشترین سهم اعضای هیئت مدیره در بانک‌ها؛ ۳۳ درصد

همچنین آقای عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس این مصوبه هیچ شخص حقیقی و حقوقی و وابستگان آن‌ها نمی‌توانند در یک بانک بیشتر از ۳۳ درصد سهم داشته باشند البته قبلا این میزان ۱۰ درصد بود که پیشنهاد شد با تایید بانک مرکزی می‌توانند تا ۲۰ درصد و تحت شرایطی تا ۳۳ درصد سهم داشته باشند.

وی اضافه کرد: ۶ ماه به اعضای هیئت مدیره بانک‌ها فرصت دادیم تا سهام مازاد خود را بفروشند اگر بعد از این ۶ ماه هر سهام دار حقیقی و حقوقی بیش از ۳۳ درصد سهم داشته باشد در مرحله نخست تمام سود ناشی از این سهام از طرف وزارت اقتصاد و امور دارایی به عنوان مالیات برداشت می‌شود و در مرحله دوم در ازای مازاد این سهام به وزارت اقتصاد این حق را می‌دهد که در جلسه مجمع بانک‌ها در انتخاب هیئت مدیره، ​ نیابت داشته باشد.

همتی گفت: بعد از این مهلت ۶ ماه کسانی که بیش از ۳۳ درصد سهام در هیئت مدیره بانک‌ها داشته باشند قدرتی در هیئت مدیره و در استفاده از سهامشان نخواهند داشت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همتی     |     حذف دلار     |     ترکیه و روسیه     |     پول ملی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ناودیس ارزی در ۹۸
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
35.172.195.82
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰
بانک جهانی منتشر کرد چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: