2020 June 4   ,   ١٣ شوّال ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۲۸۶۰۱ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: بورس مهار کننده بازارهای موازی

بازار سهام توانست با مدیریت منابع نقدینگی سهم موثری را در کنترل جریان نقدینگی در بازارهای موازی ایفا کند

سفته‌بازی در یک ماه اخیر، از بازارهای موازی کشور به شدت فاصله گرفته است. آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" ضمن بررسی اوضاع بازار طلا و سکه از ثبات نسبی نرخ طلا در یک ماه اخیر سخن به میان آورد. بنا به سخنان محمدولی، بازار طلا در یک ماه اخیر شاهد حضور نقدینگی کلان و جدیدی نبوده و این وضعیت در مورد سایر بازارهای موازی که قابلیت سفته بازی بالایی دارند نیز مشهود است.

محمدولی گفت: در یک ماه گذشته، نوساناتی در بازار طلا و سکه ایجاد شد؛ اما این نوسانات به تعبیر بازار، آزار دهنده نبود. ما نوسانات معقول و معمولی را در پیش داشتیم که این مساله حتی بر خلاف اونس جهانی بود. اونس جهانی نوسانات آزار دهنده‌ای را در یک ماه گذشته از خود به نمایش گذاشت اما در داخل ایران، شاهد چنین التهابی نبودیم.

وی ادامه داد: دلیل این ثبات به مدیریت مناسب مسئولان باز می‌گردد که در بازار اعمال شد، تاثیرات نظارت مدیریتی را در بازار طلا و سکه و سایر بازارهای موازی به خوبی می توانیم مشاهده کنیم. در کنار عامل مدیریتی، عامل دیگری که در ثبات این بازارها تاثیر داشته به شرایط فصلی و زمانی برمی گرددبه عنوان مثال در بازار طلا در ماه محرم  تقاضا کاهش می‌یابد که این عامل البته نقش کمی در ثبات نسبی نرخ طلا دارد.

محمدولی با اشاره به آنچه که "حاشیه بیرونی" نامید، افزود: حاشیه‌های بیرونی نیز التهاباتی را در بازار ایجاد کرد. اما به جهت همان مدیریت اعمال شده، این حاشیه‌ها نقش چندانی در بازارهای موازی بازی نکرد؛ لذا نوسانی شدید در بازار به وجود نیامد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نقدینگی جدیدی وارد بازار طلا شده یا خیر، گفت: ما شاهد حضور نقدینگی کلان و جدیدی در بازار نبودیم. سابقا به واسطه ورود نقدینگی جدید، شاهد افزایش نرخ ارز و طلا و سکه بودیم. اما به جهت مدیریتی که در بازار اعمال می‌شود، امروزه شاهد این موضوع نیستیم. البته اگر نقدینگی جدیدی هم وارد بازار شده، به صورت آرام و ملایم و به دور از سفته‌بازی بوده است. لذا سوء تاثیراتی در نرخ طلا ایجاد نکرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: بورس را باید عامل مهم و اثرگذاری دانست که  در مدیریت ورود نقدینگی به بازارهای موازی از جمله طلا بسیار نقش موثری داشته است.  بازار بورس به جهت جذب سرمایه، در عدم تزریق نقدینگی جدید به بازارها موثر بوده است. امید است که روز به روز این روال ادامه دار باشد و به یک آرامش توام با ثبات بلند مدت برسیم.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بازارهای موازی     |     سفته بازی     |     بورس     |     بازارهای جهانی     |     طلا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.204.227.117
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۳۹۸ حدود ۵ میلیارد و ۴۶ میلیون دلار و واردات ایران از ترکیه در همین سال ۴ میلیارد و ۹۹۵ میلیون دلار بوده است. بدین ترتیب ایران در سال گذشته دارای مازاد تراز تجاری ۵۱ ...
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: