2019 September 19   ,   ٢٠ المحرّم ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۴۴۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
بلومبرگ خبر داد تقویت ۳۰ درصدی ارزش ریال در ماه های اخیر

بلومبرگ حذف چهار صفر از پول ملی را نشانه تلاش ها برای بهبود ارزش پول دانسته و به رشد ۳۰ درصدی ارزش ریال اشاره کرده است

 

به گزار ش اگزیم نیوز به نقل از ایسنا خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به بررسی طرح اخیر بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی پرداخت و آن را تازه ترین تلاش ایران برای اصلاح نظام پولی خود معرفی کرد.

این خبرگزاری با اشاره به کاهش تولید نفت ایران در نتیجه تحریم های شدید آمریکا نوشت که ریال در زمان خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم ها ریزش سنگینی داشت و در اواسط سال ۲۰۱۸ این مساله به افزایش تورم منجر شد.

این خبرگزاری با اشاره به طرح اولیه دولت برای ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز در سطح ۴۲ هزار ریالی نوشت که این طرح تنها باعث چند نرخی شدن ارز و تعمیق بازار سیاه شد و حتی راه اندازی سامانه نیما در ابتدای کار نیز نتوانست کمکی به حل مساله کند چرا که اختلاف بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد بسیاری از صادرکنندگان را به سمت فروش ارزهای صادراتی در بازار آزاد سوق داد. با این حال پس از تغییر سیاست های ارزی و نزدیک شدن نرخ ارز در سامانه نیما به بازار آزاد تلاش شده است تا شرکت‌ها برای فروش درآمد ارزی خود ترغیب شوند.

بلومبرگ با موفق‌تر خواندن برنامه های جدید بانک مرکزی برای مهار نرخ ارز می‌نویسد: از ماه می امسال تاکنون ارزش ریال ۳۰ درصدتقویت شده است و نرخ دلار به ۱۱۸ هزار ریال کاهش پیدا کرده است. کاهش نرخ ارز خود به کند شدن روند تورم کمک زیادی کرده است تا جایی که نرخ تورم سالانه از ۴۰۰ درصد در سال گذشته به ۲۴ درصد در ماه اوت (مرداد) کاهش پیدا کرده است.

این گزارش در ادامه به نقل از چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد موسسه " رنسانس کپیتال" می نویسد که حذف صفرها دارای آثار روانی مثبتی برای جامعه است اما چالش تامین منابع کافی ارزی کماکان باقی خواهد ماند و باید در کنار حذف صفر به این مساله نیز توجه کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اصلاح پولی     |     حذف صفر     |     بلومبرگ     |     تورم     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران رشد اقتصادی منفی است و رشد نقدینگی ۲۳ درصد. بنگاه های تولیدی از نبود منابع گلایه دارند و نقدینگی به به نزدیک دو هزار تریلوین تومان رسیده است. این تناقض ها چگونه قابل رفع هستند؟
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
34.204.194.190
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
 واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید
وزیر اسبق بازرگانی در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید یحیی آل اسحاق معتقد است وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن تهدید بزرگی برای زنجیره تولید این محصول است و تنها تشکیل شورای سیاستگذاری و دخالت دادن نظرات عموم سرمایه‌گذران در زنجیره تولید آهن، می ...
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: