2020 June 4   ,   ١٣ شوّال ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹     
کد خبر : ۲۸۴۳۵ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران مطرح کرد: تخصیص بهینه منابع از طریق بازار سرمایه

سعید اسلامی بیدگلی گفت: تخصیص منابع از طریق بازار سرمایه، تخصیص بهینه‌تری را فراهم می کند و حتی ممکن است این روش تامین مالی تاثیر مثبت خود را روی شبکه پولی کشور داشته باشد

 مریم خورشیدی- دولت همواره از برداشتن بار تامین مالی تولید از دوش نظام بانکی و هدایت این مقوله به سمت بورس و بیمه دفاع کرده است؛ آنچه مسلم است، در کشور ظرفیت های بورس و بیمه برای تامین مالی تولید شکوفا نشده و کماکان بنگاه های اقتصادی برای تامین نیاز خود به نقدینگی، بانک ها را مقدم می شمارند؛ سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال خبرنگار اگزیم نیوز که "آیا دو نهاد بورس و بیمه توانمندی لازم برای تامین مالی تولید را دارند یا خیر" گفت: موضوع تامین مالی از مجرای بورس و بیمه سالهاست مطرح می شود اما پیش از هرچیز نباید فراموش کرد که اقتصاد ما به شدت بانک محور بوده و  تأمین منابع مالی بخشهای مختلف اقتصادی عملاً از طریق شبکه‌ی پولی کشور انجام می شود.

سعید اسلامی بیدگلی تصریح کرد: هرچند دولت به دلیل ایجاد چالش در شبکه پولی و نه به دلایل توسعه ای،به تامین مالی از طریق بازار سرمایه توجه کرده است و تلاش دارد رویکرد خود را از تامین مالی از طریق سیستم بانکی را به سمت بازار سرمایه تغییر دهد؛ این نگرانی وجود دارد که به محض ایجاد گشایش در بازار پولی کشور، دولت مجددا رویکرد خود را تغییر داده؛  از بازار سرمایه روی‌گردان شود و به شبکه پولی کشور روی بیاورد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران اذعان داشت: طبیعتاً به دلایل متعددی ادبیات اقتصادی از تخصیص منابع از طریق بازار سرمایه حمایت کرده و قطعا این رویه، بازار تخصیص بهینه‌تری را فراهم می کند و حتی ممکن است تاثیر مثبت خود را روی شبکه پولی کشور داشته باشد

 وی گفت: متأسفانه  کشور از مضرات بانک پایگی و تخصیص نابهینه منابع در امان نبوده است؛ هرچند این امکان فراهم بود حین تخصیص منابع با نظارت بهینه مطالبات مشکوک‌الوصول در شبکه پولی کشور را رصد کند.

سعید اسلامی بیدگلی اظهار داشت: با رشد تورم و افزایش نرخ بهره بانکی با چالش های جدی روبرو شدیم و حال مساله اصلی این است که آیا واقعاً بازار سرمایه کشور ظرفیت تأمین منابع مالی بخش تولید را در در شرایط بحرانی شبکه پولی، دارد یا نه؟

وی بیان داشت: ظرفیت های بازار سرمایه در اقتصادما توسعه پیدا نکرده؛ به نظر می رسد این امکان وجود دارد که با توسعه بازار سرمایه بخش بزرگی از تأمین مالی بویژه تأمین مالی‌های بزرگ به بازار سرمایه منتقل شود و از این طریق بار شبکه بانکی هم کاهش پیدا کند  و در ادامه با بهبود وضعیت شبکه بانکی، بانک ها بتوانند به حمایت از SME ها و تامین سرمایه در گردشس بنگاه های اقتصادی بپردازند.

اسلامی بیدگلی در پاسخ به این سوال که آیا می توانیم امیدوار باشیم که در آینده تأمین مالی خرد از طریق بانکها و تأمین مالی کلان از مسیر بازار سرمایه انجام شود"، گفت: این یک استاندارد جهانی است اما اینکه آیا به این سمت حرکت می‌کنیم یا نه، مشخص نیست؛ به عنوان یک کارشناس چندان به تصمیم گیری های صحیح در این بخش امیدوار نیستم اما به تحقق بخشی از سیاست هایی که از تأمین مالی‌های گسترده از طریق بازار سرمایه در بخش ملی، چه در بخش سهام و یا فقط در سرمایه در گردش این بنگاههای بزرگ از طریق شبکه‌های بانکی راضی هستم.

 ایم کارشناس اقتصادی؛ بازار سرمایه را محیطی جذاب برای نقدینگی سرگردان در جامعه خواند و گفت: علاوه بر این بخش بزرگی از نقدینگی می‌تواند روانه‌ی بخش های مختلف کسب و کار شود.

وی در خصوص عملکرد صندوق های سرمایه گذاری گفت: صندوق ها ابزاری هستند برای تجهیز منابع، یعنی خودشان لزوماً  در تخصیص منابع دخالتی ندارند؛ صندوق ها منابع تجهیز یافته را در قالب اوراق مالی به مشتریان پرداخت می کنند و از این طریق وارد شبکه کسب و کار کشور می شوند. و البته اقبال خوبی نیز از صندوق ها شاهدیم؛ اما واقعیت این است که به دلیل نارسایی های که در نرخ گذاری بهره و سپرده در کشور وجود دارد، عملاً بخش‌ بزرگی از تجهیز منابع که از طریق صندوق‌ها صورت گرفته است، مجدداً در شبکه بانکی کشور سرمایه‌گذاری می شود؛ متاسفانه شرایط اقتصادی باعث شده این ابزارها کارکرد اصلی خود را از دست بدهند و بخش های تولیدی نصیبی از منابع نبرند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بورس و بیمه     |     بازارسرمایه     |     تامین مالی بنگاه های تولیدی     |     سعید اسلامی بیدگلی     |     تامین مالی صنایع کوچک     |     بانک ها     |     اگزیم نیوز     |     ابزار تامین مالی     |     تامین مالی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.204.227.117
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه
اگزیم نیوز گزارش می دهد: ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه صادرات ایران به ترکیه در سال ۱۳۹۸ حدود ۵ میلیارد و ۴۶ میلیون دلار و واردات ایران از ترکیه در همین سال ۴ میلیارد و ۹۹۵ میلیون دلار بوده است. بدین ترتیب ایران در سال گذشته دارای مازاد تراز تجاری ۵۱ ...
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: