2020 February 24   ,   ١ رجب ١٤٤١   ,    دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۳۹۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي

افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع مشکلات گذشته می تواند مفید باشد

يكي از مشكلاتي كه در دوران تحريم گريبان صادركنندگان را گرفت، اين بود كه امکان دریافت ضمانتنامه از بانک‌های ایرانی فراهم نبود؛ موضوعي كه باعث افت صادرات به ويژه در بخش صدور خدمات فنی و مهندسی شد. از سوي ديگر،‌ به گفته برخي صادركنندگان، شرکت‌های ایرانی قادر به فعالیت در پروژه‌های جدید نبودند و شرکت‌هایی که در پروژه‌ها مشغول به کار بودند، کار چنداني از پیش نمی‌بردند؛ به طوريكه برخي از پروژه‌ها متوقف شد.  اما صادركنندگان براي اينكه بتوانند پروژه هاي خود را به ويژه در دو بازار «عراق و افغانستان» كه از شركاي اصلي كشورمان هستند، پيش ببرند، باید تضمین‌هایی را برای حسن انجام کار ارائه دهند که این ضمانتنامه‌ها را بانک‌های اين كشورها باید صادر کنند که نکرده و نمی‌کنند و البته بانک‌های ایرانی را هم قبول ندارند.

در همين رابطه، افروز بهرامي مدير عامل صندوق ضمانت صادرات ايران به « اگزيم نيوز»، گفت: پس از وقفه طولانی در این بخش و مشكلاتي كه صادركنندگان با آن مواجه بودند، مذاکراتی در دستور کار قرار گرفت تا با تلفیقی از بانک‌ها و صندوق ضمانت صادرات ایران، ضمانتنامه‌ها برای پذیرش طرف هاي قرار داد با ايران صادر شود.

او با بیان اینکه یکی از مشکلات صدور كالا به كشورهاي طرف قرار داد با صادركنندگاني ايراني، صدور ضمانتنامه است، اظهار کرد: نکته دیگر، ریسکی است که در آنجا وجود دارد که به‌ عنوان نمونه، فعالان اقتصادی نمی‌توانند پول‌شان را بگیرند و مشکلات بسیار دیگری دارند، كه با مذاكراتي كه صورت گرفته، در حال حل اين چالش هستيم. 

بهرامی اين موضوع را نيز مورد اشاره قرار داد كه این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانستند ضمانت‌نامه‌ بانکی تهیه کنند و به کارفرمای خارجی ارائه کنند، بنابراین ما این وظیفه را بر عهده گرفته‌ایم و در مذاكراتي كه داشتيم اکثر کارفرماها نیز ضمانت‌نامه هاي ما را قبول دارند.

بهرامی همچنين در ادامه با بيان اينكه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی به ضمانت نامه‌های مبتنی بر قرار داد احتیاج دارند تا بتوانند در مناقصه‌های بین المللی شرکت کنند، افزود: کارفرمایان بعضی کشورها ضمانت‌نامه‌ های صندوق را پذیرفته‌اند؛ اما کارفرمایان بعضی کشورها هم  ضمانت‌نامه بانکی قبول می‌کنند که به اين منظور مدلي طراحي كرديم.

به گفته مدير عامل صندوق ضمانت صادرات، در اين مدل، صندوق، برای همتای خودمان در آن کشور، ضمانتنامه صادر می کند. آن سازمان هم این ضمانت‌نامه را برای بانک محلي خود صادر ميکند و نهایتا بانک هم آن را به کارفرما ارائه مي دهد. این مدل در چند کشور پیگیری شد و جواب داده است.

بهرامي با اشاره به اين نگرانی برخی کافرمایان کشورها که چطور باید مراوده بانکی داشته باشند، تصريح كرد در این زمینه هم پیشنهاداتی ارایه شد که با امضای رئیس اتاق ایران برای رئیس جمهور ارسال شده و در این نامه درخواست شده تا امکاناتی در اختیار صندوق ضمانت صادرات قرار گیرد تا بیشتر بتوانیم در مسیر جایگزینی با سیستم بانکی پیش برویم.

همچنين وزیر صمت نيز نامه‌ای در این زمینه تهيه كرده تا در نشست سران قوا مطرح شود؛ چنانچه این توافق صورت بگيرد و نیازهای صندوق برای پشتوانه مالی حل شود، مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی رفع خواهد شد. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ضمانت بانکی     |     صادرات خدمات فنی و مهندسی     |     صندوق ضمانت     |     صادرات به عراق     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نظرسنجی
3.229.118.253
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول
عضو شورای فقهی بانک مرکزی تشریح کرد: بازار باز اهرم مداخله غیر مستقیم در بازار پول به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، پژوهشکده پولی و بانکی با همکاری انحمن مالی اسلامی، هفته گذشته نشستی تحت عنوان کارکردهای توافق نامه بازخرید منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه برگزار کرد
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ |
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: