2019 May 22   ,   ١٨ رمضان ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۰۰۶ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
در گفتگو با چهره ماندگار سه دهه اقتصاد مقاومتی تشریح شد: فرصت سرمایه گذاری دیده نشده در بخش ذخیره سازی نفت خام

صادق خانی علی اکبری، کارشناس اقتصادی معتقد است با احداث ترمینال های نفتی می توانیم به خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت فرصت تعبیر ندهیم.

ذخیره سازی نفت خام برای مصارف عمده همچون صادرات و تامین خوراک صنایع پائین دستی از اقدامات کلیدی در صنعت نفت است که در شرایط حال حاضر کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛  صادق خانی علی اکبری، چهره ماندگار سه دهه اقتصاد مقاومتی  و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز در مورد ظرفیت ها، شرایط و چشم انداز حوزه ساخت مخاذن ذخیره نفت خام گفت: 

اهمیت ذخیره سازی نفت خام در زمینه صادرات غیر قابل انکار است؛ متاسفانه سهم این بخش از ذخیره سازی کشور نزدیک به صفر است، این در حالیست که در شرایط تحریم قرار داریم و اهمیت ذخیره نفت خام بیش از گذشته احساس می شود‌.

خانی علی اکبری افزود: در حال حاضر در حوزه ذخیره سازی نفت خام در کشور با مشکلاتی مواجه هستیم؛ در حالیکه با احداث ترمینال های نفتی می توانیم به خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت فرصت تعبیر ندهیم.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: امروز ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در کشور کمتر از ۵۰ میلیون بشکه است که عمدتا خوراک واحدهای تولیدی داخل در مراکز پالایشگاهی می شود.

به گفته صادق خانی علی اکبری بر اساس شاخص بین المللی سرانه ذخیره سازی نفت خام، نیاز کشور به ذخیره سازی، عددی معادل ۲۹۰ میلیون بشکه است و با شاخص بین المللی ظرفیت ذخیره نفت خام فاصله زیادی داریم.

این ایده پرداز اقتصاد مقاومتی یادآور شد: البته رقم یاد شده برای ذخیره سازی در شرایط تحریم به چند برابر افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به وضعیت کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه در حوزه ذخیره سازی نفت خام، گفت: آمریکا با ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار، ژاپن با ۶۰۰ میلیون ، آلمان ۲۸۰ میلیون و فرانسه با ۱۸۰ میلیون بشکه در صدر کشورهای ذخیره کننده نفت قرار دارند؛ اگر به موضوع رقابت در میادین مشترک نیز نگاهی داشته باشیم اهمیت ذخیره سازی نفت خام بیش از گذشته روشن می شود. 

خانی علی اکبری افزود: همسایه های جنوبی ما علاوه بر ساخت ترمینال های نفتی، طرح های بزرگی برای توسعه ذخیره سازی در دست اقدام دارند.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: با توجه به تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت کشور، ضرورت افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام بالاتر از متوسط شاخص بین المللی یعنی ۲۹۰ میلیون بشکه احساس می شود.

وی تصریح کرد: هرچند تلاش دولت بر فاصله گرفتن وابستگی به نفت ادامه دارد اما نمی توان اهمیت درآمد نفتی را در رشد و توسعه پایدار نادیده گرفت، بنابراین بستر سازی برای تداوم صادرات نفت در شرایط بحرانی الزامی است.

 خانی علی اکبری با تاکید بر لزوم ورود بانک ها و هلدینگ های بزرگ و سرمایه گذاران علاقه مند در حوزه صادرات به عرصه ذخیره سازی نفت، گفت: بر اساس مطالعات و امکان سنجی های انجام شده در وزارت نفت،اگر تنها ظرفیت ۲۹۰ میلیون بشکه نفت، داشته باشیم، جدای از امتیاز ارتقای توان صادراتی، میتوانیم ۲۰۰ میلیون دلار درآمد تنها از محل اجاره این مخازن کسب کنیم.

 چهره ماندگار اقتصاد مقاومتی تاثیر توسعه طرح هایی از این دست را بر امنیت ملی یادآور شد و گفت: با کنار هم قرار دادن امتیازات یاد شده، در می یابیم ظرفیت اقتصادی بی نظیری برای کشور در دسترس ماست که بالقوه شدن آن نیازمند توجه ویژه دولتمردان و سیاستگذاران عرصه اقتصادی است.

 به گفته خانی علی اکبری در حال حاضر یک پروژه ذخیره سازی 10 میلیون بشکه ای در جاسک و یک پروژه 6.5 میلیون بشکه ای در قشم داریم که هنوز به بهره برداری نرسیده اند؛ وی گفت: متاسفانه موانع و مشکلاتی در حوزه تعامل با پیمانکار خارجی پروژه قشم وجود دارد که با توجه به اهمیت حفظ اعتبار بین المللی کشور، لازم است وزارت نفت این مشکلات را رفع کند.

وی داشت بخش عمده ای از دانش فنی ساخت مخازن ذخیره نفت، وارداتیست و همچنین در حوزه تامین مالی لازم است با پیمانکاران بزرگ و معتبر خارجی تعامل بیشتری داشته باشیم.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ذخیره سازی نفت     |     صادق خانی علی اکبری     |     صادرات نفتی     |     تحریم های نفتی     |     اگزیم نیوز     |     صادرات نفت     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
34.229.76.193
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: