2019 September 19   ,   ٢٠ المحرّم ١٤٤١   ,    پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۱۹۹ گروه : واردات تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان قم که دیروز برگزار شد از تسهیلات جدید دولت برای ترخیص کالاهای واسطه ای و سرمایه ای از گمرک جمهوری اسلامی خبر داد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند اعلام کرد: بر اساس مصوبات  آخرین جلسه ستاد اقتصادی دولت، کلیه کالاهای ترخیص شده از گمرکات کشور تا تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ از پرداخت مابه التفاوت معاف خواهند شد.

وی همچنین از معافیت پرداخت مابه التفاوت کلیه "ماشین آلات" ترخیصی تا تاریخ ۲۶ مرداد ماه امسال بر طبق تصمیم جدید دولت خبر داد.

وزیر اقتصاد همچنین اعلام کرد: تمدید ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تا پایان سال جاری نیز بر اساس تصمیم دولت، قطعیت یافته و نهایی شده است.

گفتنی است، بنا بر آیین‌نامه اجرایی ماده (۲۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و اصلاحات بعدی آن، تا پایان خرداد ماه سال جاری، متقاضیان استفاده از مزایای این آیین‌نامه که ۲۵ درصد علی‌الحساب اقساط سررسید شده (موضوع ماده (۲) آیین‌نامه) را پرداخت ننموده بودند،  بدون شرط پرداخت ۲۵ درصد علی‌الحساب اقساط سررسید شده، می توانستند به صورت یکجا اقساط سررسیده شده را تسویه نمایند.

دکتر دژپسند در ادامه افزود: در جلسه روز پنج شنبه ستاد اقتصادی دولت، مقرر شد، وزارت صمت و بانک مرکزی، جهت تامین سرمایه در گردش صادر کنندگان و تولید کنندگان کالاهای اساسی، سیاست ها و ساز و کار های ویژه ای را طراحی و عملیاتی کنند تا کسی پشت سد بانک ها نماند.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: به همین منظور،  طی جلسات برگزار شده با روسای بانک ها، جداول زمان بندی واگذاری اموال مازاد بانک ها تهیه شده تا هر چه سریع تر، این اموال تبدیل به منابع دارای قابلیت اعطا به عنوان تسهیلات به تولید کنندگان شوند.

دکتر دژپسند در ادامه، با اشاره به تاثیر غیر قابل انکار صادرات بر ایجاد رقابت، انتقال تکنولوژی، بهبود کیفیت و تامین منابع برای تولیدات داخلی تصریح کرد: بسیاری از صادر کنندگان با مواد اولیه و قطعات یدکی تهیه شده به نرخ ارز ۳۷۰۰ تومان سال گذشته اقدام به تولید کالا کرده و آن را با ارز هشت هزار تومانی و حاشیه سود بالا صادر کرده اند که هیچ ایرادی بر آن وارد نیست اما حداقل انتظار ما این است که بخشی از ارز دریافتی را وارد کشور کنند و از طریق سامانه نیما عرصه نمایند.

وی با اعلام اینکه صادر کنندگان زیر یک میلیون دلار از این امر معاف هستند و صادر کنندگان بالای سه میلیون دلار نیز تنها مکلف به عرضه ۶۰۰ هزار دلار خود از طریق سامانه نیما هستند، افزود: متاسفانه شاهد استنکاف برخی صادر کنندگان از انجام این وظیفه ملی هستیم، در حالی که این پول نه به جیب دولت میرود و نه صرف چیزی غیر از واردات کالا های مورد نیاز می شود که به نفع کلیت اقتصاد کشور، از جمله خود صادر کننده خواهد بود، زیرا تامین قطعات یدکی آنها هم از این طریق، ارزان تر صورت می گیرد.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: ما قبول داریم که در شرایط فعلی، پیدا کردن بازار برای صادرات، کار دشواری است ولی سوال این است، در شرایط افزایش غیر منطقی نرخ قیمت برخی کالاهای اساسی، و در حالی که دولت برای رعایت حال اقشار آسیب پذیر، ارز به نرخ ۴۲۰۰ تومان به این کالا ها اختصاص داده است، چرا باید شاهد حضور همین اقلام در فهرست کالاهای صادراتی کشور باشیم؟ 

وی تصریح کرد: این امر موجب تشدید تورم و نا امیدی مردم و در نتیجه امیدواری دشمن برای اعمال فشار بیشتر می شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کالای واسطه ای     |     کالای سرمایه ای     |     ترخیص کالا     |     اقدامات گمرکی     |     گمرک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران رشد اقتصادی منفی است و رشد نقدینگی ۲۳ درصد. بنگاه های تولیدی از نبود منابع گلایه دارند و نقدینگی به به نزدیک دو هزار تریلوین تومان رسیده است. این تناقض ها چگونه قابل رفع هستند؟
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
34.204.194.190
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
 واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید
وزیر اسبق بازرگانی در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید یحیی آل اسحاق معتقد است وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن تهدید بزرگی برای زنجیره تولید این محصول است و تنها تشکیل شورای سیاستگذاری و دخالت دادن نظرات عموم سرمایه‌گذران در زنجیره تولید آهن، می ...
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: