2019 May 22   ,   ١٨ رمضان ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۴۹۴۱ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
صندوق بین المللی پول اعلام کرد: رشد اقتصادی برای کشورهای تولیدکننده نفت

نرخ رشد برخی کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه به لطف افزایش قیمت این کالا در جهان بالا رفته است

گزارش جدید صندوق بین المللی پول با عنوان «چشم انداز اقتصادی جهان» نشان می دهد نرخ رشد برخی کشورهای صادرکننده نفت از جمله روسیه به لطف افزایش قیمت این کالا در جهان بالا رفته است.

صندوق بین المللی پول در گزارش ماه ژوییه (تیر-مرداد) خود نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال 2018 را 1.9 درصد پیش بینی کرد که نسبت به مقدار منفی 2 دهم درصدی آن در سال گذشته، رشد چشمگیری را تجربه کرده و از پیش بینی ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) این صندوق نیز 2 دهم درصد بیشتر است.

همچنین این نهاد بین المللی انتظار دارد نرخ رشد اقتصادی روسیه از 1.5 درصد در سال 2017 به 1.7 درصد در سال جاری افزایش یابد.

بر اساس گزارش این ماه صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصادی عربستان و روسیه در سال 2019 به ترتیب 1.9 و 1.5 درصد پیش بینی شده است. 

این نهاد بین المللی، نرخ رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا به همراه افغانستان و پاکستان در سال 2018 و 2019 را به ترتیب 3.5 و 3.9 درصد پیش بینی کرد در حالی اندازه شاخص یاد شده در سال 2017 معادل 2.2 درصد بوده است.

در گزارش صندوق بین المللی پول آمده است: در حالی که چشم انداز رشد اقتصادی برخی کشورهای تولیدکننده نفت منطقه یاد شده مانند عربستان به دلیل افزایش قیمت های نفت بهترشده است، سایر کشورهای این منطقه همچنان به لحاظ مالی وضع خوبی ندارند و با خطر تشدید تنش های ژئوپلیتیکی روبرو هستند.

صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصادی جهان در سال های 2018 و 2019 را 3.9 درصد پیش بینی کرد که نسبت به پیش بینی ماه آوریل این صندوق تغییری ندارد با این تفاوت که خطر کاهش نرخ رشد اقتصادی در جهان رو به افزایش است و همگامی میان رشد اقتصادی کشورهای مختلف کاهش پیدا کرده است.

در حالی که بنا به پیش بینی این نهاد بین المللی، نرخ رشد اقتصادی برخی اقتصادهای بزرگ مانند آمریکا و هند در سال 2018 افزایش می یابد، نرخ رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو، چین، ژاپن و انگلیس اندکی کاهش خواهد یافت.

مطابق این گزارش، هر چند در آمریکا نرخ رشد اقتصادی کوتاه مدت افزایش می یابد و نرخ برابری دلار در مقابل سایر ارزهای اصلی نیز در هفته های اخیر حدود پنج درصد بالا رفته است، اما در سال 2019 اندازه نرخ رشد اقتصادی در این کشور اندکی افت می کند. نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال های 2018 و 2019 به ترتیب 2.9 و 2.7 درصد پیش بینی شده که از نرخ رشد 2.3 درصدی سال 2017 بیشتر است.

همچنین در سال 2018 نرخ رشد اقتصادی هند 7.3، چین 6.6، منطقه یورو 2.2، ژاپن یک و انگلیس 1.4 درصد پیش بینی شده است در حالی که اندازه این شاخص در سال 2017 برای هند 6.7، چین 6.9، منطقه یورو 2.4، ژاپن 1.7 و انگلیس 1.7 درصد بوده است.

بنا به پیش بینی صندوق بین المللی پول، نرخ رشد اقتصادی بازارهای نوظهور و در حال توسعه به دلیل افزایش قیمت های نفت، افزایش بازدهی سرمایه گذاری در آمریکا، افزایش تنش های تجاری و نیز فشار بازار بر واحد پولی کشورهایی که دارای زیرساخت های اقتصادی ضعیفی هستند به روشنی قبل نیست.

منبع: ایرنا

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : درآمد نفت     |     صندوق بین المللی پول     |     رشد اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
34.229.76.193
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: