2018 December 11   ,   ٣ ربيع الثاني ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۸۹۸ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷
رییس کل گمرک خبر داد: تغییر مسیر فساد در کارت های بازرگانی اجاره ای

فرود عسگری: تاکنون از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در واردات استفاده می‌شد اما احتمال استفاده از این کارت‌ها در صادرات نیز وجود دارد

رئیس کل گمرک گفت: تاکنون از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در واردات استفاده می‌شد اما احتمال استفاده از این کارت‌ها در صادرات نیز وجود دارد.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران؛ رئیس کل گمرک ایران در نشست مدیران ستادی و اجرایی گمرکات سراسر کشور، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های گمرک برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و تسهیل صادرات در شرایط تحریم را مهمترین اولویت گمرکات خواند و اظهار کرد: در شرایط فعلی احتمال سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد با اینکه تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد، اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز وجود دارد.

فرودعسگری ادامه داد: با توجه به اینکه هدف از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، تولید و اشتغال است باید گمرکات اجرایی بیشترین تلاش خود را برای کمک به رفع مشکلات ناشی از تحریم از طریق تسهیل فرآیند گمرکی، ترخیص سریع و آسان کالاهای واحد های تولیدی به کار بگیرند.

وی توضیح داد: نباید ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در پیچ و خم فرآیندهای اداری گیر کند. همه از گمرک انتظار کمک دارند و ما با تمام قوا و حتی خارج از نوبت آماده کمک هستیم.

عسگری گفت: بهبود معیشت کارکنان از برنامه‌های اولویت‌دار گمرک است و از معاونت توسعه مدیریت و منابع برای حل مشکلات معیشتی و رفاه کارکنان درخواست رسیدگی کرده‌ایم و این موضوع در اولویت برنامه‌های کاری این معاونت قرار دارد و من به طور منظم اقدامات انجام شده در این حوزه را شخصاً پیگیری می‌کنم.

وی با اشاره به آمار تجارت خارجی در سال ۹۶ گفت: در ۹۶ ، سال خوبی را پشت سر گذاشتیم، حجم عملیات گمرکی در ارائه خدمات بسیار بالا بود. به طوری که گمرک برای ۱۰۰ میلیارد دلار کالا، خدمات گمرکی در بخش تجارت خارجی ارائه داد.

رئیس کل گمرک ایران افزود: در سال گذشته ۴۷ میلیارد دلار صادرات با رشد ۶.۵ درصد، ۵۴ میلیارد دلار واردات با رشد ۲۴.۳ درصد و حدود ۱۰ میلیون تن ترانزیت با رشد ۲۸ درصدی داشتیم و توانستیم یکی از دستگاه‌های پیشتاز باشیم.

عسگری گفت: گمرک در اخذ حقوق ورودی و تأمین منابع در آمدی دولت پیشرفت داشته و از سوی رئیس جمهور و سایر مسئولان مورد تقدیر قرار گرفته است.

به گفته رئیس کل گمرک ایران در سال ۹۶ در مجموع ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده و عوارض کالاهای وارداتی و ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان معافیت به واحدهای تولیدی اعطا شده است که امیدواریم در سال ۹۷ بتوانیم تسهیلات بیشتری را جهت ارائه معافیت‌های گمرکی به واحدهای تولیدی داشته باشیم.

رئیس کل گمرک در ادامه گفت: سال ۹۷ را خوب آغاز کردیم و به‌خصوص در صادرات وضعیت خوبی داریم و در واردات هم علی‌رغم کاهش واردات خودرو تنها با رشد منفی ۲ درصد روبه‌رو بوده‌ایم.

وی گفت: در سه ماهه اول سال ۹۶، ۲۷ هزار دستگاه خودرو وارد شد که این رقم امسال به ۷ هزار دستگاه رسیده است.

عسگری با تأکید بر بهره‌گیری مناسب از تجربیات گذشته ازجمله در زمان جنگ و تحریم‌های سال ۹۰ و ۹۱ افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از این تجربیات از تمام ظرفیت‌های گمرک برای کمک به پشت سر گذاشتن شرایط خاص و کنونی استفاده کنیم.

رئیس کل گمرک در مورد تفاوت نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی و‌ دارو به وجود زمینه‌هایی جهت احتمال بیش‌اظهاری اشاره کرد و گفت: گمرکات اجرایی توجه جدی به موضوع بیش‌اظهاری درباره واردات دارو و کالاهای اساسی داشته باشند.

وی توجه دقیق و کامل گمرکات به سیستم‌های الکترونیکی ارزش و تعرفه به منظور جلو گیری از بیش‌اظهاری کالا را مورد تأکید قرار داد.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه در گمرکات اجرایی از ظرفیت بازرسی و بازبینی بیشتر استفاده شود، گفت: کالاها باید حداقل توقف را در انبارها داشته باشند.

وی یکی از ابزارهای کنترلی در این زمینه را سامانه‌ها و سیستم‌های الکترونیکی موجود در گمرک دانست و گفت: در شرایط مشابه در سال ۹۰ و ۹۱، گمرک فاقد سیستم‌های پیشرفته کنونی بود، اما در حاضر با کمک سامانه‌های الکترونیکی و با استفاده از تصاویر ایکس‌ری می‌توانیم دقت و کنترل بیشتری داشته باشیم.

رئیس کل گمرک ایران در مورد سوءاستفاده از کارت‌های اجاره‌ای هشدار داد و گفت: احتمال استفاده از کارت‌های اجاره‌ای در صادرات نیز وجود دارد، تاکنون از این کارت‌ها در واردات استفاده می‌شد، اما اکنون احتمال استفاده در صادرات نیز وجود دارد. البته خوشبختانه وزارت صنعت در حال کنترل و بررسی همه کارت‌های اجاره‌ای است تا جلوی تخلفات ناشی از این کار گرفته شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کارت بازرگانی     |     تسهیل صادرات     |     صادرات     |     گمرک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹ نشانه های محکمی وجود دارد که جهان سال اینده شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد اما نمی تواند نسبت به این وضعیت با یک پیش بینی بسیار بدبینانه سخن گفت
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
34.228.30.69
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
عبور از هدفگذاری ۵۴ میلیارددلاری با بسترسازی مشوق های صادراتی
سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران در گفتگو با اگزیم نیوز مطرح کرد عبور از هدفگذاری ۵۴ میلیارددلاری با بسترسازی مشوق های صادراتی مشوق های صادراتی نباید فقط به بهبود عدد صادراتی کمک کند بلکه باید هم زمان تفکر و دانش صادرکنندگان را نیز در مقیاس بین المللی ارتقا بدهد تا آنها برای حضور در بازارهای بین المللی آماده باشند. امیدواریم ...
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: