2019 March 19   ,   ١٣ رجب ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۸۸۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷
رییس اتاق اصناف در گفتگو با اگزیم نیوز خبر داد: استارت تسهیل مالیاتی برای اصناف

فاضلی: در جلسه هفته گذشته با وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی قرار شد با اتخاذ تدابیری از فشارهای ناشی از مالیات بر واحدهای صنفی کاسته و تدابیری برای تعدیل موضوعات مالیاتی به کار گرفته شود

علی فاضلی رییس اتاق اصناف در گفتگو با اگزیم نیوز با اشاره به روزهای پرکار و تاکید رییس جمهور، وزیر اقتصاد و سایر قوا بر تنظیم بازار و نظارت مستمر بر قیمت ها، اظهار داشت: واضح است که این روزها با توجه به شرایط پیش آمده در بازار می طلبد که نظارت بیشتر و دقیق تری نسبت به وضعیت بازار داشته باشیم زیرا باید پذیرفت که بازار با توجه به مسایل پیش آمده دچار تلاطم شده که باید آن را مدیریت کرد و ما به عنوان مجموعه نظارتی موظفیم که در این زمینه  فعالیت مان بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه در چند وقت اخیر برنامه های نظارتی و بازرسی اصناف با جدیت پیگیری شده و با توجه به صحبت های اخیر رئیس جمهور قرار بر آن است در بازرسی ها و نظارت های اصناف از تیم اقتصادی اتاق اصناف استفاده شود، گفت: تیم بازرسی و نظارت اتحادیه ها و اتاق های صنفی تنها در سطح توزیعی نظارت دارند و سازمان حمایت مسئول نظارت و بازرسی از عمده فروشان، واردکنندگان و شرکت های تولیدی است.

فاضلی با اشاره به این که نظارت بر قیمت گذاری کالا و خدمات بر عهده سازمان حمایت بوده و این سازمان مسئول نظارت بر قیمت گذاری کالا و خدمات است گفت: این سازمان باید در بررسی های میدانی خود به این موضوع توجه ویژه داشته باشد.

رییس اتاق اصناف تهران تاکید کرد: بیشترین حجم تخلف در یک ماه گذشته در صنوف پوشاک، میوه و نان به ثبت رسیده که در این میان تخلف عدم درج قیمت و عدم درج فاکتور بیشترین نوع تخلفات بوده است. ضمن اینکه  تخلف در صنف نان مربوط به قیمت گذاری در نان آزادپز، ارائه سهم دولتی آرد به اشخاص دیگر و عدم رعایت وزن چانه خمیر بوده است.

وی همچنین درخصوص مفاد نشست هفته گذشته که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، عنوان کرد: اهم تصمیمات اخذ شده در این نشست رسیدگی به مشکلات مالیاتی صنوف بود که مقرر شد با هماهنگی روسای اتحادیه ها برطرف شود. در این نشست مشترک سوال‌هایی از وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح و پاسخ لازم ارایه شد در نتیجه وی دستوراتی بر اساس تعامل بیشتر و همکاری برای اصلاح موانع موجود در فعالیت های اصناف را صادر کردند.

وی در مورد چگونگی برطرف کردن مشکلات مالیاتی که به پاشنه آشیل اصناف بدل شده است، گفت: مقرر شد در این زمینه گفت‌وگو با حضور روسای اتحادیه‌های مختلف و معتمدان آن رسته شغلی برگزار شود تا با بهره مندی از تجربه آنان نسبت به رفع این مشکل اصناف اقدام شود.

فاضلی رعایت عدالت، محاسبه و اخذ مالیات را از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه دانست و یادآور شد: حاضرین در جلسه معتقد بودند باید تدابیری اندیشیده شود تا به واسطه آن از فشار پرداخت مالیات‌های سنگین توسط واحدهای صنفی کاسته شود. در این زمینه رییس سازمان مالیاتی کشور در مورد تبصره یک ماده ۱۴۶ و ماده ۳ تبصره ۱۴۷ که درخصوص خرید بالای ۵ میلیون تومان از طریق چک است؛ موضوع حجم عملیات سازمان مالیاتی برای تسهیل داد و ستد و اعمال قانونی شرکت‌ها و اشخاص مواردی را عنوان کرد.

رییس اتاق اصناف در مورد اظهارنامه‌های مالیاتی عنوان کرد: تعداد اظهارنامه‌های سال گذشته ۳ میلیون و ۳۵ هزار مورد بوده که با رشد ۱۵ درصدی مواجه شده که این موضوع نشان از فرهنگ‌سازی در این زمینه دارد.

فاضلی در ادامه با اشاره به اینکه مردم باید در بحث استقلال اقتصادی به میدان بیایند، خاطرنشان ساخت: قبول دارم که ممکن است در برخی موارد تولیدات ما قابل رقابت یا کم رقابت با تولیدات نهایی دیگر کشورها است اما باید بپذیریم که تولیدکننده احتیاج به حمایت و تقویت دارد. دست سوداگران اقتصادی باید با عزم ملی قطع شود. دولت و مجلس شورای اسلامی و مردم هم باید با نخریدن کالای قاچاق باید کمک کنند. مردم محور کردن اقتصاد دست سوداگران را کوتاه می کند.

وی تصریح داشت: ما نیز به عنوان فعالان اقتصادی خیلی خوب عمل نکردیم.  نتوانستیم برای فرآیند تولید تا توزیع یک استراتژی معین بیاوریم و دولت را وادار کنیم که براساس این استراتژی حرکت کند.اصناف سه میلیون بنگاه دارند و به یقین تعدادی سودجو نیز در میان افراد حضور دارند. اینها حتی اگر تعدادشان اندک باشد، همواره بازار را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از شاخصه هایی که در ایران رشد پیدا کرد، سوداگری در اقتصاد است. تعلل ما موجب این شده که برخی از افراد سوءاستفاده کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران بر ضرورت سامان بخشیدن به نظام توزیع کشور تاکید کرد و گفت: تقویت بنگاه های کوچک و متوسط بر اساس بخشنامه رهبر معظم انقلاب در ۱۰ بند ابلاغی اقتصاد مقاومتی باید به عنوان اصل طرح حمایتی مورد توجه قرار گیرد. نظام پولی- مالی کشور باید در راستای تقویت این بنگاهها عمل کند. متاسفانه بنگاه های ما بانک محور هستند و شبکه بانک های ما هم با مشکلاتی روبرو است و از این رو در عرصه خدمات سرمایه گذاری می کند و در عرصه تولید و خدمات فنی منفعل است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
107.20.10.203
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: