2019 March 19   ,   ١٣ رجب ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۶۹۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی عنوان کرد: حمایت متقابل دولت و صنایع پتروشیمی

مهدی شریفی نیک نفس: هرچند کماکان موضوع سود و زیان در شرایط فعلی ارزی مساله اصلی صنایع پتروشیمی است اما این صنایع در صورت کمک دولت و بهره مندی از تخفیف های پیشنهادی در نرخ خوراک به منظور حمایت از دولت و ثابت شدن وضعیت ارزی قطعا بر اساس مقررات و قانون ارز خود را با نرخ مصوب به دولت عرضه می کند

مهدی شریفی نیک نفس در گفتگو با اگزیم نیوز از تصمیم دولت برای در پیش گرفتن سیاست تخفیفی در خرید خوراک برای پتروشیمی ها استقبال کرد و گفت: هرچند کماکان موضوع سود و زیان در شرایط فعلی ارزی مساله اصلی صنایع پتروشیمی است اما این صنایع در صورت کمک دولت و بهره مندی از تخفیف های پیشنهادی در نرخ خوراک به منظور حمایت از دولت و ثابت شدن وضعیت ارزی قطعا بر اساس مقررات و قانون ارز خود را با نرخ مصوب به دولت عرضه می کند.

وی تصریح کرد: پیش از یکسان سازی نرخ ارز، پتروشیمی ها خوراک خود را به قیمت ارز مبادلاتی تهیه می کردند که پس از یکسان سازی ارز با دچار چالش شدند و  خصوصا صنایعی که از خوراک مایع استفاده می کردند صد درصد زیان ده می شدند و به همین ترتیب صنایع نیازمند خوراک گاز نیز به مشکل برخوردند.

شریفی نیک نفس گفت: طی جلساتی که با حضور مسئولین بانک مرکزی، وزیر صنعت، وزیر نفت و معاون رئیس جمهور برگزار شد پیشنهاد تعدیل نرخ ارز برای صنایع پتروشیمی مورد قبول واقع شد؛ اصلاح نرخ خوراک وضعیت را برای پتروشیمی ها متعادل کرده و تا حدی جلو زیان این صنایع را می گیرد.

شریفی نیک نفس در رابطه با پایبندی پتروشیمی ها به فروش ارز حاصل از صادرات خود به دولت در پی تخصیص تخفیف خوراک گفت: پتروشیمی ها در هر حال ملزم به رعایت قانون و مقررات هستند؛ هرچند نرخ ارز در بازار بالای شش هزار تومن است اما این صنایع در صورت در نظر گرفتن تخفیف در خوراک،  حتما ارز خود را با نرخ قانونی آن به دولت عرضه خواهند کرد و شرایط را در حدی که زیان ده نشوند تحمل می کنند.

 این فعال حوزه پتروشیمی خاطرنشان کرد گاز و نفتا از محصولاتی هستند که دولت می تواند با فراغ بال در خصوص قیمت آن برای صنایع پتروشیمی ورود پیدا کند و با حمایت در این حوزه، جلو زیان شرکت های پتروشیمی را بعنوان  صنایعی ارزآور بگیرد.

 به گزارش اگزیم نیوز خبرها حاکی ازآن است که اتحادیه نفت، گاز و پتروشیمی نیز از سیاست تخفیفی در قبال خوراک برای واحدهای پتروشیمی استقبال کرده است.

حمید حسینی سخنگوی این اتحادیه در گفتگو با شرق به دو امتیازی که پتروشیمی‌ها از آنها بهره مند بوده اند اشاره کرد و گفت: یکی تخفیف در قیمت خوراک بوده و اختلاف ارز مبادله‌‌ای با آزاد از امتیازاتی است که صنایع پتروشیمی همواره از ان بهره مند بوده است و حفظ این امتیازات برای واحدهای پتروشیمی بسیار مهم بود؛  سال گذشته دولت با شکل‌گیری افزایش نرخ ارز و رسیدن نرخ دلار به مرز 6 هزار تومان از پتروشیمی‌ها درخواست کرد ارز خود را در بازار بفروشند. آنها نیز با ارائه ارز در بازار توانستند چند روزی بازار را آرام نگاه دارند اما باز هم با تلاطمات ارزی نتوانستند به وسوسه نگهداری برای فروش به نرخ بالاتر پاسخ منفی بدهند و عرضه ارز را متوقف کردند.

 به گفته این مقام مسئول دولت با اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز بارها و بارها اعلام کرد نمی‌تواند صادرکنندگانی را از معافیت مالیاتی و سایر مشوق‌ها از جمله جوایز صادراتی و نرخ‌های ترجیحی در نظام بانکی برای تسهیلات بانکی بهره‌مند کند که حاضر نیستند ارز را به بازار عرضه کنند اما حتی با این محدودیت‌هایی که دولت در دوران یکسان‌سازی نرخ ارز از فروردین تا به حال اعمال کرده، باز هم صادرکنندگان پتروشیمی حاضر نبودند ارز را در داخل و در سامانه نیما ارائه کنند.حالا دولت با ارائه تسهیلات تشویقی درصدد این است بتواند صادرکنندگان پتروشیمی را ترغیب به اظهار ارز در سامانه نیما کند که با‌این‌حساب، دریافتی هر دلار برای صادرکنندگان پتروشیمی چیزی حدود 4600 تومان خواهد بود.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
107.20.10.203
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: