2018 June 18   ,   ٥ شوّال ١٤٣٩   ,    دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۳۷۱۱ گروه : واردات تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
رئیس انجمن خوراک دام و طیور آبزیان خبر داد: دستور دولت برای جلوگیری از افزایش تعرفه کنجاله سویا

بنابر دستور صریح رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، مصوبه ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی تعرفه واردات کنجاله سویا، نباید افزایش یابد چراکه این امر در افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و کالاهای اساسی، تاثیر بسزایی دارد

رئیس انجمن خوراک دام و طیور آبزیان با اشاره به مخالفت وزارت جهاد کشاورزی با افزایش تعرفه واردات کنجاله گفت: بنابر دستور صریح رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، مصوبه ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی تعرفه واردات کنجاله سویا، نباید افزایش یابد چراکه این امر در افزایش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و کالاهای اساسی، تاثیر بسزایی دارد.

موافق قدیری ادامه داد: بنابر قانون تمرکز، وزارت جهاد کشاورزی متولی عرصه تجارت، واردات و تولید است که با وجود پیشنهاد یکی از معاونت های صنعت و معدن به کمیسیون ماده یک، مبنی بر افزایش تعرفه واردات کنجاله سویا بدون هماهنگی با این وزارتخانه، وزارت جهاد با همکاری تشکل های تولیدی و اتاق بازرگانی به شدت با این موضوع مخالفت کرد که در نهایت این موضوع از دستور کار خارج شد.

وی بازار نهاده های دامی در روزهای آتی را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به آنکه روند قیمت دو کالای اصلی از جمله کنجاله سویا و جو در بازارهای جهانی افزایشی است، طبیعتا این موضوع در افزایش نرخ کنجاله سویا در روزهای آتی در بازار داخل افزایش خواهد داشت .

این مقام مسئول ادامه داد: کشورهای اصلی تولیدکننده این کالای مهم و استراتژیک از جمله آرژانتین، آمریکا و برزیل در داخل کشور وضعیت متفاوتی دارند، به گونه‌ای که آرژانتین با کاهش انبار و شرایط نامساعد آب و هوایی روبرو است که در نهایت این امر، افزایش قیمت کنجاله سویا در بازار را به همراه داشته است.

موافق قدیری با اشاره به دلایل افزایش قیمت کنجاله سویا در دیگر کشورهای مهم تولیدکننده، تصریح کرد: چین خریدار اصلی کنجاله سویا از آمریکا و برزیل است و از آنجا که چین حجم بالایی کنجاله سویا از برزیل خریداری کرده و از طرفی برزیل به سبب مشکلات حمل و نقل نتوانسته به تمامی تعهدات خود عمل کند؛ بنابراین با کاهش عرضه در برابر افزایش تقاضا نوسان قیمت دور از انتظار نیست.
کنجاله سویای داخلی، جوابگوی نیاز کارخانه‌های روغن کشی نیست

وی با بیان اینکه کنجاله سویا داخلی، جوابگوی نیاز کارخانه های روغن کشی کشور نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه تولید داخل، جوابگوی نیاز کارخانه ها نیست؛ بنابراین با توجه به روند افزایشی قیمت جهانی کنجاله سویا نشان از استمرار روند صعودی این محصول در داخل است.

این مقام مسئول وضعیت موجودی  و قیمت ذرت دامی را مناسب دانست و افزود:  در این فصل ذرت مورد نیاز به سبب شرایط آب و هوایی  تنها از اوکراین تامین می شود و از آنجا که این کشور محصول خود را به یورو  به فروش می رساند، نوسان نرخ جهانی و داخلی یورو در قیمت این محصول در بازار تاثیرگذار بوده است که به سبب موجودی بیش از یک میلیون تن ذرت در بنادر کشور،  مشکل چندانی در این بخش نداریم.

این مقام مسئول از افزایش نرخ جو در روزهای آتی خبر داد و گفت: این هفته عربستان صعودی مناقصه بین المللی خرید جو را برگزار خواهد کرد که این موضوع منجر به افزایش نرخ جو به قیمت حداقل 260 دلار در بنادر شمالی خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه گندم دامی، جایگزین محصول جو است، از این رو برگزاری این مناقصه در نوسان قیمت گندم داخلی تاثیرگذار خواهد بود؛ به طوریکه نرخ این محصول به بیش از 243 دلار خواهد رسید.

رئیس انجمن خوراک دام و طیور و آبزیان در خاتمه گفت:  ذخایر جو قزاقستان در انبارها به سبب نزدیک شدن به پایان فصل، کاهش یافته است و از آنجا که این امر در افزایش قیمت این محصول تاثیرگذار است؛ پیشنهادی مبنی بر تخصیص ارز مبادله‌ای به واردات این محصول به ستاد تنظیم بازار داده شده است تا قیمت این محصول در بازار داخل دستخوش تغییر و تحولاتی قرار نگیرد.

منبع:‌باشگاه خبرنگاران

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : کنجاله سویا     |     کشاورزی     |     تعرفه     |     واردات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
آمریکا؛ بازنده واقعی خروج از برجام
آمریکا؛ بازنده واقعی خروج از برجام dailypioneer در گزارش نوشت: ضربه ای که خروج آمریکا از توافق برجام وارد کرده به انزوا و عقب نشینی منجر خواهد شد اما نه برای ایران بلکه برای ایالات متحده
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.145.103.69
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
شایعه سه نرخی شدن دلار و بازار دوم ارزی سندیتی ندارد
معاون سازمان توسعه تجارت اعلام کرد شایعه سه نرخی شدن دلار و بازار دوم ارزی سندیتی ندارد مودودی: ما فقط یک بازار رسمی ارز داریم و در این زمینه بازار دومی وجود ندارد ضمن اینکه واردات فقط با دلار ۴۲۰۰ تومانی امکان پذیر است. بر اساس تمهیدات صورت گرفته از سوی دولت، هیچ برنامه ای برای ایجاد ...
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: