2019 March 19   ,   ١٣ رجب ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۳۶۹۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ایران و ترکیه به اگزیم نیوز خبر داد: مبادلات تجاری ۱۰.۷ میلیارد دلاری تهران-آنکارا در ۲۰۱۷

سید جلال ابراهیمی: حجم مبادلات ایران و ترکیه در یک میلیارد و یکصد میلیون دلار افزایش داشته است؛ ترکیه در ۲۰۱۷ رقمی معادل با ۱۶۰ میلیارد دلار صادرات داشته و تنها حجم مبادلات تجاری این کشور با کشورهای آسیایی رقمی برابر با ۱۲۳ میلیارد دلار بوده است.

دکتر سید جلال ابراهیمی در گفتگو با اگزیم نیوز افزایش حجم مبادلات ایران و ترکیه را در 2017 یک میلیارد و یکصد میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ترکیه در سال میلادی گذشته رقمی معادل با 160 میلیارد دلار صادرات داشته و  تنها حجم مبادلات تجاری  این کشور با کشورهای آسیایی رقمی برابر با 123 میلیارد دلار بوده است.

ابراهیمی تصریح کرد: نگاه اقتصاد ترکیه به شرق و کشورهای آسیائی و حوزه کشورهای اسلامی است؛ بر این اساس با بازسازی زیرساخت های گردشگری، تعداد گردشگران خود را در سال 2017 به 33 میلیون نفر رساند.

 وی به آخرین نشست انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه ( موسیاد) اشاره کرد و گفت: در این همایش که ماه گذشته در شهر اورفا با حضور رایزنان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، ازبکستان، ویتنام، تایلند، مالزی، اندونزی، کره جنوبی، مغولستان، قزاقستان، برونئی آذربایجان، بنگلادش برگزار گردید به مسائلی چون تجارت ترجیحی، راهکارهای افزایش حجم مبادلات و همچنین استفاده از پول ملی پرداخته شد.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به صحبت های حمید زادبوم  رایزن ارشد اقتصادی ایران در ترکیه در مورد افزایش یک میلیارد و هفتصد میلیون دلاری مبادلات تجاری فی مابین، در این نشست گفت: حجم مبادلات تجاری دو کشور در 2016 حدود 9 میلیارد و ششصد میلیون دلار بوده که در 2017 به بیش از ده میلیارد و هفتصد میلیون دلار رسیده است؛ زادبوم همچنین به اثرات موافقتنامه تجارت ترجیحی در پیشرفت و افزایش حجم مبادلات و همچنین استفاده از پول ملی برای امور تجاری پرداخت.

مدیر مرکز مطالعات و پژوهش ایران و ترکیه خاطر نشان کرد: دولت ترکیه به منظور جلب و جذب سرمایه 81 استان کشور را به 6 گروه تقسیم کرده است که گروه ها بر حسب موضوع و مورد دارای معافیت های بیشتر مالیاتی و مشوق های سرمایه گذاری هستند.

وی  گفت: در این همایش اعلام شد ترکیه  در 2017 رشد صادرات 7/13 درصد بودی را تجربه کرده  و به رقم 6/46 میلیارد دلار دست یافته است. همچنین  واردات ترکیه  از آسیا نیز 1/13 درصد افزایش داشته و به رقمی معادل 9/ 76 میلیارد رسیده است؛ بدین ترتیب سطح مبادلات کل ترکیه با کشورهای حوزه آسیا به رقمی برابر 123 میلیارد دلار (واردات و صادرات گمرکی) در سال 2017 رسیده که رقمی در خور توجه است

سید جلال ابراهیمی اذعان داشت: ترکیه  فعالیت تجاری خود را در آذربایجان و حوزه کشورهای آسیای میانه و هند و کشورهای جنوب شرق آسیا بالاخص در آسیای میانه توسعه داده و از نیروی کار ارزان برای توسعه بازار صادراتی خود بهره میگیرد.

ابراهیمی افزود: با تبلیغاتی که ترکیه در این منطقه برای جماعات اسلامی و ترک های مناطق آسیایی انجام داده بازار خوبی را برای این کشور فراهم آمده است؛ به خصوص در حوزه جذب توریست که به دلایل سیاسی آسیب دیده بود، در حال تجدید حیات روزهای خوب خود است و با این سیاست توانسته  در 2017 به رقمی برابر با 33 میلیون نفر رسیده است .

به گفته دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه این کشور برای جلب گردشگران با درآمد متوسط برنامه منظمی را در نظر دارد و با ساخت هتل های کم ستاره ولی مرفه مانند اسپانیا سعی دارد گردشگر بیشتری را به ترکیه جلب کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
107.20.10.203
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: