2018 December 10   ,   ٢ ربيع الثاني ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۳۲۶۲ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
اگزیم نیوز بررسی کرد: افت ۳۰ تا ۴۰ درصدی تولید زعفران در سال ۹۶

چرا طلای سرخ نتوانسته از پتانسیل های خود استفاده کند؟ دولت و بخش خصوصی چه وظایفی در قبال آن دارند و چرا تولید در این بخش کاهش یافته است؟

در حال حاضر در حدود 98 درصد زعفران دنیا در ایران و بخش قریب به اتفاق این رقم نیز در خراسان جنوبی و رضوی تولید می شود با این حال اسپانیا بزرگترین صادرکننده زعفران دنیا محسوب می شود! این در حالی است که علاوه بر این که چالش های متعددی مانع از آن می شود که ایران خود عنوان بزرگترین صادرکننده جهان را به خود اختصاص دهد مشکل دیگر قاچاق پیاز زعفران به کشورهای دیگر است که آینده این بخش از کشاورزی کشور را نیز با تهدید روبرو خواهد ساخت.

در حال حاضر کشورهای همسایه با خرید قاچاق پیاز زعفران به صورت بالقوه استعداد تبدیل شدن به تولیدکنندگان مهم این حوزه را پیدا کرده اند و این در حالی است که در داخل کشور نیز اقدام مناسبی برای رفع این چالش ها دیده نمی شود. نتیجه این امر کاهش 30 تا 40 درصدی تولید زعفران در سال گذشته بوده که تهدید جدی برای بخش زعفران محسوب می شود.

در این بین اما هفته قبل مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد که طرح خرید تضمینی خرید زعفران تا 5 بهمن تمدید شده و در حال حاضر در بورس کالا میزان خرید این محصول به 593 تن رسیده است. به گفته سلطانی نژاد علاوه بر خرید تضمینی خرید توافقی زعفران نوع دیگری از سیاست های حمایتی دولت بوده تا خرید زعفران به قیمت توافقی از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در قالب دو سناریو صورت گیرد.

سلطانی نژاد افزود: سناریوی اول، خرید فیزیکی زعفران است که از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با پرداخت ۴۰ درصد از پول کشاورز بوده که در آن معامله به صورت قطعی انجام می شود و زعفران خریداری شده برای تقویت بخش صادرات و حفظ جایگاه بین المللی زعفران از طریق بورس کالای ایران عرضه می شود.

وی افزود: در سناریوی دوم نیز خرید زعفران به شکل گواهی سپرده کالایی مورد معامله در بورس کالای ایران است که در آن قیمت توافقی زعفران بر مبنای مشخصات کیفی و وضعیت ظاهری انواع محصول، در ۴ دسته تعیین شده است.

در این زمینه عبدالله حاتمیان در خصوص خرید توافقی زعفران توسط دولت، اظهار داشت: هر زمانی که بخش خصوصی نا‌توان شد بار بر روی دوش دولت قرار می‌گیرد، انصاف نیست که زعفران به‌عنوان محصولی که در دنیا متقاضی فراوانی دارد بار خرید تضمینی آن را بر روی دوش دولت قرار دهیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زعفران 8 میلیارد دلار گردش مالی در دنیا طی یک سال دارد اما تنها حدود 300 میلیون دلار آن برای ایران است، گفت: بخش خصوصی کشور در زمینه زعفران ضمن اینکه آلوده به رانت و مردم گریزی شده، مداوم به ‌دنبال صادرات بی‌کیفیت، تقلبی و به‌ واسطه آن از دست دادن بازارهای بین‌المللی است.

عبداله حاتمیان اشاره به اینکه چرا باید با وجود انجمن‌های ملی زعفران و از این دست انجمن‌ها در انتها دولت مجبور به خرید تضمینی زعفران شود، ادامه داد: در صورتی که اختیارات دولت را داشتم تمامی تشکیلات مربوط به زعفران را منحل و مجددا تشکل‌های جدید را ایجاد می‌کردم و مدیرعاملی را از جانب دولت انتخاب می‌کردم.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی قابلیت لازم را ندارد و دولت مجبور است بار آنها را بکشد و تاوان آن را نیز پرداخت کند، ادامه داد: در این خصوص از دولت تشکر میکنم که علی‌رغم گرفتاری‌هایی که با آنها درگیر است می‌آید زعفرانی را که دنیا خواستار آن است را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه در بخش خصوص به‌قدری ناتوان بوده‌ایم که نتوانسته‌ایم برای محصولی گران قدری مانند زعفران نیز بازاری را پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: کم بودن سهم ایران از بازار جهانی زعفران به دلیل ظلمی است که مدعیان بخش خصوصی انجام می‌دهند، زمانی که محصول تقلبی، بدون برند، بدون بسته‌بندی، بدون بازاریابی و به اسم کشور اسپانیا را صادر کنیم نتیجه آن این می‌شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سپرده کالایی     |     پیاز زعفران     |     زعفران     |     بورس کالا     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹ نشانه های محکمی وجود دارد که جهان سال اینده شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد اما نمی تواند نسبت به این وضعیت با یک پیش بینی بسیار بدبینانه سخن گفت
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.234.228.78
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
عبور از هدفگذاری ۵۴ میلیارددلاری با بسترسازی مشوق های صادراتی
سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران در گفتگو با اگزیم نیوز مطرح کرد عبور از هدفگذاری ۵۴ میلیارددلاری با بسترسازی مشوق های صادراتی مشوق های صادراتی نباید فقط به بهبود عدد صادراتی کمک کند بلکه باید هم زمان تفکر و دانش صادرکنندگان را نیز در مقیاس بین المللی ارتقا بدهد تا آنها برای حضور در بازارهای بین المللی آماده باشند. امیدواریم ...
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: